Vesti
Politika
Savet bezbednosti osudio napade na ambasadu22.02.2008. 20:00
Izvor: Mondo

"Članice SB UN najoštrije osuđuju napade rulje na ambasade u Beogradu u kojima su oštećene ambasade i osoblje ugroženo", rekao je novinarima predsedavajući Saveta bezbednosti UN i ambasador Paname pri UN Rikardo Alberto Arias.
U saopštenju, koje je Arisa pročitao novinarima, navodi se da članice Saveta podsećaju na osnovne principe međunarodnih konvencija o nepovredivosti diplomatskih misija i obavezu vlasti zemlje domaćina da preduzmu sve kako bi zaštitile te misije.
Članice SB UN su, takođe, pozdravile napore koje su srpske vlasti preduzele kako bi uspostavile red i zaštitile osoblje ambasada, rekao je Arias na konferneciji za novinare koja je prenošena na sajtu UN (www.un.org).
SB UN je u četvrtak na sednici posvećenoj graničnom sporu između Etiopije i Eritreje, na zahtev SAD razmotrio napade na ambasade u Beogradu.
Američki ambasador u UN Zalmaj Halilzad rekao je pred početak sednice da je ogorčen zbog napada na američku ambasadu u Beogradu i najavio da će zatražiti od Saveta bezbednosti UN da jednoslasno osudi napade na diplomatska predstavništva u Beogradu.
Nakon demonstracija protiv nezavisnosti Kosova u Beogradu, grupa demonstranata je zapalila američku ambasadu, oštetila ambasade Hrvatske i Nemačke i kamenovala ambasade Turske i Velike Britanije.
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izrazio je žaljenje zbog incidenata u Beogradu, do kojih je došlo nakon mirnih demonstracija protiv nezavisnosti Kosova i naglasio da je reč o izolovanim "aktima vandalizma i nasilja".
Jeremić je rekao za Si-En-En (CNN) da je sada u Beogradu mirno i da je policija uspela da uspostavi kontrolu u gradu.
On je istakao da je protest ispred Skupštine Srbije i Hrama svetog Save, na kome se, kako je rekao, u četvrtak okupilo oko pola miliona ljudi, protekao mirno i da je reč o mirnim demonstracijama.
Ministar spoljnih poslova Srbije je dodao da je "nažalost, izvestan broj ekstremista počeo da puštoši grad", što je, kako je rekao, "vrlo žalosno".
Jeremić je rekao da vlasti Srbije ne očekuju više nasilja, iako je situacija još napeta.
On je istakao da je Srbija ponovila više puta da će svako rešenje za Kosovo, osim mirnog, kompromisnog i obostrano prihvatljivog ugroziti stabilnost.
Ministar spoljnih poslova Srbije je rekao da su kosovski Albanci jednostrano i na nelegalni način proglasaili secesiju od Srbije, koja je međunarodno priznata zemlja.
"To nije dobra ideja. Treba naći održivo rešenje, što jedino može biti kompromisno (rešenje)", rekao je Jeremić.
Upitan o mogućnosti da se nasilje proširi na Kosovo, on je istakao da je Srbija "odgovoran učesnik u miru i stabilnosti u regionu" i da želi da sarađuje sa međunarodnom zajednicom u obezbeđivanju pune stabilnosti.
On je dodao da u Srbiji postoje samo legalne snage i da će one "sprečeti aktivnosti bilo koje paramilitalne grupe na svojoj tertoriji".
Ostale vestiArhiva
- 11/08 “Odnosi Rusije i Srbije dobri, ali…”
- 03/08 Najbrojniji strani turisti u Srbiji u junu…
- 15/07 Vučić sa Patroneom razgovarao o rastućem…
- 12/07 Macut i Dačić u Svrljigu uručili osam rezervoara…
- 10/07 MUP demantovao da Dačić nije odgovorio na…
- 08/07 Vučić danas sa pomoćnikom generalnog sekretara…
- 06/07 Šutanovac i Rubio: Vreme je za strateške…
- 04/07 Đurić razgovarao sa Anke Konrad o unapređenju…
- 30/06 Vučić u Palati kraljeva - Primili ga kralj…
- 25/06 Vučić prima u oproštajnu posetu ambasadora…
- 23/06 SRCE: Vučić ponizio vojsku jer je bio neprikladno…
- 19/06 Vlada postavila Dragoslava Bokana za predsednika…
- 17/06 Zajedno možemo sve! Vučić se oglasio iz Abu…
- 13/06 Ministar Đurić sa Grlić Radmanom: Poseban…
- 10/06 Veliki dan, dodatna zaštita za decu - Ana…
- 04/06 "Pokazali smo da smo spremni da se menjamo"!…
- 01/06 Ivica Dačić u Kosjeriću: Građani se moraju…
- 27/05 Stefanović (SSP): Bivši ministar Ristić dobio…
- 23/05 Razgovori Vučića i Orbana ušli u sedmi sat,…
- 19/05 "Posebno mi je drago što je Turska potvrdila…
- 16/05 Mali: Potpisan ugovor o nabavci dve „krtice“…
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…