Vesti
Politika
Tadić: Haradinaju je mesto u zatvoru06.04.2008. 14:00
Izvor: Blic

"Haradinaj je počinio teške zločine i ovakva odluka je sramna zbog nevinih žrtava i zato tražim da Tužilaštvo uloži žalbu i da se Haradinaj osudi za zlodela koja je počinio", istakao je Tadić u izjavi dostavljenoj agenciji Beta.
Predsednik Srbije je izjavio da država želi da pomogne Tribunalu u prikupljanju dokaza, "jer je Haradinaju, koji jeste zločinac, mesto u zatvoru". Tadić je podsetio da je bivša tužitelja Haškog tribunala Karla del Ponte rekla da su svedoci u postupku protiv Haradinaja bili zastrašivani, čak i ubijani da ne bi svedočili o njegovim zločinima. "Svim zločincima je mesto u Hagu i to je jedini način da pravda bude zadovoljena i da se već jednom stavi tačka na pitanje ratnih zločina koji su počinjeni na teritoriji bivše Jugoslavije", istakao je Tadić.
Premijer Vojislav Koštunica zatražio je juče od EU da, zbog oslobađajuće presude izrečene bivšem lideru OVK Ramušu Haradinaju, započne proces utvrđivanja legitimnosti Haškog tribunala. Koštunica je Tanjugu rekao da će EU, pošto "nema poseban komentar povodom nagrađivanja Ramuša Haradinaja za zločine koje je počinio", morati da započne ozbiljan razgovor o legitimnosti samog Haškog tribunala. "Ako EU ignoriše teška ogrešenja o pravo od strane ovog suda i ako EU ignoriše ovo direktno izvrgavanje ruglu same pravde od strane Haškog tribunala, Srbija mora na odgovoran način da pokrene pitanje rada samog Tribunala", smatra Koštunica, i dodaje da su građani Srbije s pravom ogorčeni na Haški tribunal. Srpski premijer je podsetio da je za EU upravo Haški tribual bio glavno merilo za određivanje stepena saradnje između Srbije i EU, posebno u slučaju nastavka pregovora o pridruživanju zemlje toj evropskoj organizaciji. Zato se, naglasio je Koštunica, sa EU mora razmotriti da li se Haški tribunal posle oslobađajuće presude Haradinaju uopšte više može smatrati legitimnim sudom.
Ostale vestiArhiva
- 26/08 Vatra ne posustaje u Deliblatskoj peščari,…
- 25/08 Nastavak sednice sutra, u popodnevnom delu…
- 22/08 Vučić danas u poseti Jablaničkom i Pčinjskom…
- 21/08 Vučić: Završni radovi na auto-putu Kuzmin…
- 18/08 Đurđević Stamenkovski: Minimalac od oko 600…
- 17/08 Garić: Naredna sednica Saveta REM-a mogla…
- 12/08 Dačić: Protestni skup u Valjevu nije prijavljen,…
- 08/08 Zelenski: Cenimo podršku Srbije ukrajinskom…
- 07/08 Dačić: Situacija sa požarima stabilnija,…
- 27/07 Ljiljana Jevtović postavljena za zamenika…
- 23/07 "Za očekivati je da izbori budu u oktobru…
- 22/07 Vučić na večeri sa Babišem: Srbija i Češka…
- 15/07 Završena međunarodna konferencija "Partneri…
- 12/07 Skupština Srbije: Poslanici usvojili u načelu…
- 10/07 NOVI ZAKONI I IZMENE ZAKONA
- 09/07 Србија наредне године домаћин годишњег заседања…
- 08/07 Viček: Izveštaj o Srbiji u EP neujednačen,…
- 28/06 Na Pasuljanskim livadama održan prikaz gađanja…
- 27/06 Skup SNS-a u Beogradu: Vučić o nazivu liste,…
- 26/06 Otvorena deonica Moravskog koridora od Adrana…
- 13/09 Institut IDEA: U izveštaju o globalnom stanju…
- 11/08 “Odnosi Rusije i Srbije dobri, ali…”
- 03/08 Najbrojniji strani turisti u Srbiji u junu…
- 15/07 Vučić sa Patroneom razgovarao o rastućem…

