Vesti
Politika
Ahtisari šalje pozive u Beograd01.07.2006. 13:30
Izvor: Blic
Pregovori o statusu Kosova
Kontakt grupa podržala je dosadašnji rad specijalnog izaslanika generalnog sekretara UN za pregovore o statusu Kosova Martija Ahtisarija. Na jučerašnjem sastanku u Briselu Ahtisariju je dato zeleno svetlo za nastavak pregovora o statusu. - Ahtisari je dobio podršku za pregovore na najvišem nivou delegacija Beograda i Prištine. Pre susreta na visokom nivou održaće se sednica Saveta bezbednosti, najverovatnije zatvorena. Od datuma održavanja te sednice na kojoj će Ahtisari izvestiti SB o dosadašnjim i budućim planovima zavisi da li će prvi razgovor o statusu biti, kako se planira, 17. ili 21. jula - kaže za „Blic“ međunarodni diplomata blizak Kontakt grupi.
Kako dodaje, po za sada dogovorenom planu, 11. jula trebalo bi da se održi još jedna runda o tehničkim pitanjima. Glavna tema je status Crkve, ali nije isključeno da budu dotaknute iznova i decentralizacija i imovinska pitanja.
- Ahtisari bi sada trebalo da pošalje poziv najvišim državnim funkcionerima u Beogradu i u Prištini da učestvuju u rundi oko statusa. Taj sastanak je samo za prezentovanje predloga o statusu obe strane. Sledeći sastanak na visokom nivou trebalo bi da bude tek seprembra. Nije planirano da ti razgovori idu u nedogled. Biće održana najviše tri sastanka, ali između prvog i drugog biće šatl diplomatije, što znači odlazaka u Beograd i Prištinu - kaže „Blicov“ međunarodni izvor.
Podsekretar u Stejt departmentu Nikolas Berns rekao je juče pre početka sastanka KG da pregovori o budućem statusu Kosova i Metohije moraju biti okončani do kraja ove godine.
Ostale vestiArhiva
- 26/08 Vatra ne posustaje u Deliblatskoj peščari,…
- 25/08 Nastavak sednice sutra, u popodnevnom delu…
- 22/08 Vučić danas u poseti Jablaničkom i Pčinjskom…
- 21/08 Vučić: Završni radovi na auto-putu Kuzmin…
- 18/08 Đurđević Stamenkovski: Minimalac od oko 600…
- 17/08 Garić: Naredna sednica Saveta REM-a mogla…
- 12/08 Dačić: Protestni skup u Valjevu nije prijavljen,…
- 08/08 Zelenski: Cenimo podršku Srbije ukrajinskom…
- 07/08 Dačić: Situacija sa požarima stabilnija,…
- 27/07 Ljiljana Jevtović postavljena za zamenika…
- 23/07 "Za očekivati je da izbori budu u oktobru…
- 22/07 Vučić na večeri sa Babišem: Srbija i Češka…
- 15/07 Završena međunarodna konferencija "Partneri…
- 12/07 Skupština Srbije: Poslanici usvojili u načelu…
- 10/07 NOVI ZAKONI I IZMENE ZAKONA
- 09/07 Србија наредне године домаћин годишњег заседања…
- 08/07 Viček: Izveštaj o Srbiji u EP neujednačen,…
- 28/06 Na Pasuljanskim livadama održan prikaz gađanja…
- 27/06 Skup SNS-a u Beogradu: Vučić o nazivu liste,…
- 26/06 Otvorena deonica Moravskog koridora od Adrana…
- 13/09 Institut IDEA: U izveštaju o globalnom stanju…
- 11/08 “Odnosi Rusije i Srbije dobri, ali…”
- 03/08 Najbrojniji strani turisti u Srbiji u junu…
- 15/07 Vučić sa Patroneom razgovarao o rastućem…

