Vesti
Politika
Bojko Borisov u poseti Beogradu26.04.2010. 20:00
Izvor: Mondo

Evropske integracije i poboljšanje policijske saradnje Bugarske i Srbije bile su glavne teme sastanka premijera dve zemlje.
Premijeri Bugarske i Srbije, Bojko Borisov i Mirko Cvetković razgovarali su danas u Beogradu o evropskim integracijama regiona i založili se za poboljšanje saradnje dve zemlje u privrednim odnosima i borbi protiv organizovanog kriminala.Posle razgovora u vladi Srbije, ministri unutrašnjih poslova dve zemlje, Ivica Dačić i Cvetan Cvetanov, potpisali su sporazum o zajedničkom kontakt centru za saradnju policije i carine.
Borisov je rekao da se sporazum tiče saradnje obaveštajnih i kontraobaveštajnih službi dve zemlje.
"Cilj nam je da razmenjujemo informacije u realnom vremenu", rekao je Borisov i dodao da će sporazum omogućiti efikasniju borbu protiv šverca robe i cigareta, trgovine ljudima, odnosno organizovanog kriminala.
Borisov je podržao evrointegracije Srbije i ocenio da će Balkan postati miran i prosperitetan kada i Srbija i Hrvatska uđu u EU.
"Dokument koji je danas potpisan trebalo bi da nam da dodatne instrumente za nešto što je najvažnije za čitav region, a to je borba protiv organizovanog kriminala", izjavio je Cvetković.
Cvetković je rekao da je pored evrointegracija celog regiona, razgovarano i o poboljšanju trgovinskih odnosa, podsticanju investicija, saobraćaju s posebnim osvrtom na Koridor 10, kao i o energetici i saradnji u izgradnji hidroelektrane na Dunavu i nuklearne elektrane u Bugarskoj.
"Jedan od prioriteta ove vlade jeste da Koridor 10 bude u potpunosti završen, ili barem priveden kraju, do kraja njenog mandata", rekao je Cvetković.
Što se energetike tiče, premijer Srbije je rekao da je razgovarano o nekoliko projekata kao što su izgradnja hidrocentrale na Dunavu, gasnoj liniji koja bi povezivala dve zemlje i eventualnom učešću Srbije u izgradnji jedne nuklearne elektrane u Bugarskoj, pošto u Srbiji za to ne postoji mogućnost zbog moratorijuma na izgradnju nuklearnih elektrana.
Dvojica premijera su istakla i značaj gasne linije koja treba da poveže Bugarsku i Srbiju.
Dok je Bugarska dobila novac za izgradnju ovog projekta na svojoj teritoriji, Srbija za svoj deo ovog poduhvata nema novca i Beograd i Sofija nameravaju da, zbog značaja koji bi ovo imalo i za ostale članice EU, novac zatraže od Brisela.
Dvojica premijera su razgovarali i o statusu bugarske nacionalne manjine u Srbiji za koju je Cvetković rekao da treba, kao i sve ostale manjine, da "se oseća potpuno jednako sa svim ostalim građanima, a da može da ispoljava svoje posebnitosti".
Borisov je rekao da će "ulaskom Srbije u EU, taj problem automatski biti rešen".
Ovo je prva poseta Borisova Srbiji od kako je stupio na dužnost jula 2009, a u delegaciji koju predvodi, pored njega i Cvetanova, nalazi se i ministar ekonomije, energetike i turizma Trajčo Trajkov.
Razgovorima, sa srpske strane, učestvuju ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević i ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić.
O saradnji Srbije i Bugarske, Borisov je protekle nedelje u Sofiji razgovarao i sa predsednicom Skupštine Srbije Slavicom Đukić Dejanović, koja je i najavila njegovu posetu Beogradu.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 “Odnosi Rusije i Srbije dobri, ali…”
- 03/08 Najbrojniji strani turisti u Srbiji u junu…
- 15/07 Vučić sa Patroneom razgovarao o rastućem…
- 12/07 Macut i Dačić u Svrljigu uručili osam rezervoara…
- 10/07 MUP demantovao da Dačić nije odgovorio na…
- 08/07 Vučić danas sa pomoćnikom generalnog sekretara…
- 06/07 Šutanovac i Rubio: Vreme je za strateške…
- 04/07 Đurić razgovarao sa Anke Konrad o unapređenju…
- 30/06 Vučić u Palati kraljeva - Primili ga kralj…
- 25/06 Vučić prima u oproštajnu posetu ambasadora…
- 23/06 SRCE: Vučić ponizio vojsku jer je bio neprikladno…
- 19/06 Vlada postavila Dragoslava Bokana za predsednika…
- 17/06 Zajedno možemo sve! Vučić se oglasio iz Abu…
- 13/06 Ministar Đurić sa Grlić Radmanom: Poseban…
- 10/06 Veliki dan, dodatna zaštita za decu - Ana…
- 04/06 "Pokazali smo da smo spremni da se menjamo"!…
- 01/06 Ivica Dačić u Kosjeriću: Građani se moraju…
- 27/05 Stefanović (SSP): Bivši ministar Ristić dobio…
- 23/05 Razgovori Vučića i Orbana ušli u sedmi sat,…
- 19/05 "Posebno mi je drago što je Turska potvrdila…
- 16/05 Mali: Potpisan ugovor o nabavci dve „krtice“…
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…