Vesti
Politika
Vinča moguća meta terorista28.07.2006. 08:00
Izvor: Blic

Strani stručnjaci upozoravaju
Nuklearni reaktor u Vinči predstavlja malu prodavnicu nuklearnog užasa i potencijalni magnet za teroriste, prenosi agencija AP. Reaktor predstavlja potencijalnu opasnost u eri sveopšte pretnje da nuklearni materijal dospe u pogrešne ruke. Prvo, teroristi bi mogli da se dokopaju goriva neophodnog za pravljenje atomske bombe i drugo, radioaktivni materijal mogao bi da se iskoristi za pravljenje takozvane prljave bombe.
Nuklearni institut Vinča ima svega par naoružanih čuvara, a žičana ograda koja okružuje postrojenje na 48 jutara zemlje jedva da je viša od prosečnog čoveka.
„Za potencijalne teroriste nuklearni reaktor u Vinči je skoro kao prodavnica slatkiša“, kaže Majk Durst iz Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).
Durst je u ime IAEA zadužen za eliminaciju opasnih materijala iz Vinče kako reaktor ne bi bio zanimljiv potencijalnim kradljivcima nuklearnog materijala.
Do pre četiri godine, u Vinči se nalazilo više od 45 kilograma nuklearnog goriva koje je uklonjeno uz pomoć Amerike i Rusije. Taj materijal bio je dovoljan za pravljenje dve nuklearne bojeve glave. Usred noći, opasni materijal je u pratnji helikoptera i 1.200 dobro naoružanih vojnika (uključujući i snajperiste) natovaren na kamione i prebačen na aerodrom. Tada je šest sati pola Beograda bilo blokirano. Materijal je avionom otpremljen u Rusiju gde je uskladišten.
Ipak, u Vinči je ostalo na desetine loše čuvanih delova nuklearnog postrojenja. Primera radi, u bazenima se nalazi 8.000 potrošenih gorivnih šipki ozračenih uranijumom koje predstavljaju idealan materijal za pravljenje „prljave bombe“. One su u stanju da ubiju svakoga ko nije opremljen specijalnim zaštitnim odelom.
Majk Durst se plaši da to ne predstavlja opasnost za teroriste koji su spremni da žrtvuju život kako bi došli do tog materijala.
„Samo sa jednom ‘prljavom bombom’ mogli bi da pogode Brodvej i da ga kontaminiraju za neredne decenije“, kaže Obrad Sotić, bivši radnik Vinče.
Ostale vestiArhiva
- 16/05 Mali: Potpisan ugovor o nabavci dve „krtice“…
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…