Vesti
Politika
Ministri se ne odvajaju od armije činovnika27.04.2011. 12:00
Izvor: Blic

BEOGRAD - Posle rekonstrukcije Vlade Srbije, osim pojedinih ministara, Nemanjinu je napustilo i oko 16 državnih sekretara. Time je, uz neke ranije promene, armija politički postavljenih činovnika smanjena sa nekadašnih 65 do 70, na 46 koliko ih sada ima prema informacijama sa zvaničnih sajtova ministarstava.
Državni sekretari su političke ličnosti koje imenuje sam ministar, a Vlada, kako je potvrdio Slobodan Homen državni sekretar u Ministarstvu pravde i koordinator Vlade za odnose s javnošu, samo formalno potvrđuje odluke o imenovanju. Sekretari, međutim, čine samo mali deo ogromne administracije koja savetuje, pomaže i usmerava ministre, a koju prema procenama čini više od 230 članova.
Zato je cifra od nešto više od 40 sekretara i dalje visoka, budući da je pored njih, u svakom ministarstvu angažovan i dva do tri puta veći broj pomoćnika zaduženih za različite resore (ukupno više od 100), a svaki ministar ima od jednog do tri specijalna savetnika (ukupno više od 50).
Budući da je Vlada u javnosti više puta prozivana zbog velikog broja ministarskih saradnika očekivalo se da će rakonstrukcija biti iskorištena i za ovu korenitu promenu. Ispostavilo se, međutim, da je ovaj proces ponovo poslužio za partijsko udomljavanje, a da su uštede koje su napravljene neznatne.
Tako je u pojedinim ministarstvima došlo i do povećanja broja sekretara jer su u njihove fotelje smešteni ministri koji su ostali bez svog mesta prilikom rekonstrukcije. Primera radi, Srđan Srećković, ministar za dijasporu i vere postavio je bivšeg ministra Bogoljuba Šijakovića za državnog sekretara, a ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković imenovao je na to mesto bivšu ministratku za telekomunikacije Jasnu Matić.
Do povećanja je došlo i u Ministarstvu finansija koje je preuzeo premijer Mirko Cvetković, jer je za sobom doveo i Dušana Nikezića, svog bivšeg savetnika i dugogodišnjeg saradnika. U Ministarstvu ekonomije je razrešenjem Mlađana Dinkić broj državnih serkretara automatski smanjen jer je jedan od njih, Nebojša Ćirić, postao ministar. Sam Ćirić je, međutim, doveo svog dugogodišnjeg saradnika iz Agencije za privatizaciju Branislava Zeca i dodelio mu svoju bivšu kancelariju.
Najveća smanjenja
Do najvećih promena došlo u onim ministarstvima koja su prilikom rekonstrukcije Vlade spojena. Tako umesto nekadašnjih pet državnih sekretara iz Ministarstva poljoprivrede i jednog iz Ministarstva trgovine, sada došlo samo dva nova koje je imenovao novi ministar Dušan Petrović. I novo ministarstvo infrastrukture i energetike, spojeno od dva ministarstva koja su ukupno imala devet sekretara, sada ima četiri, dok resor ljudska prava i državnu upravu umesto ranijih pet sada broji dva sekretara.
Ostale vestiArhiva
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…
- 07/03 Simić (PSG): Tražićemo smenu gradskog sekretara…
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…