Vesti
Politika
Danas "Dan D" za Dinkićev zakon21.06.2011. 12:00
Izvor: Blic

BEOGRAD - Skupština Srbije danas će raspravljati o amandmanima na Zakon o finansiranju lokalne samouprave, nakon čega će biti jasno da li će takozvani Dinkićev zakon imati prolaz u parlamentu. Očekuju se da će vladajuća većina podržati predlog Ujedinjenih regiona Srbije.
Osim nekadašnjeg ministra ekonomije, a sada poslanika Mlađana Dinkića, koji je uveren u prolaz, malo koji predstavnik vladajuće većine želi da se izjašnjava o tome da li će podržati predlog URS.- Zakon je u nadležnosti ministra finansija i gospodin Milan Marković ne želi o njemu da govori - rekli su “Blicu” u kabinetu ministra za lokalnu samoupravu.
Predsednik Skupštine Vojvodine i član Saveta za decentralizaciju Egereši Šandor smatra da o tako važnom zakonu treba voditi široku raspravu, kao i da je prethodno neophodno usvojiti sveobuhvatnu strategiju.
- Plašim se da su izmene ovog zakona samo politički marketing. Ovako se ne sme raditi. Moramo se uozbiljiti. Pa, Savet za decentralizaciju za tri godine jedva da je imao tri sastanka. I to nešto govori o našoj ozbiljnosti. Suština decentralizacije treba da ide do mesnih zajednica, a ne samo do lokalnih samouprava - kaže Egereši.
Međutim, Nenad Milenković, potpredsednik Stalne konferencije gradova i opština, koja je juče podržala zakon o decentralizaciji, kaže da će lokalne samouprave sigurno osetiti neki boljitak.
- Mada nije formalno bilo javne rasprave, u javnosti se mnogo pričalo o zakonu. Mogle su se čuti njegove i dobre i loše strane. Bez obzira na manjkavosti, vodili smo se logikom “bolje išta, nego ništa”. Ipak, ne treba zaboraviti da Srbiji treba strategija o decentralizaciji kako bi se unapred znalo u kom pravcu idemo - kaže Milenković.
Podršku izmenama Zakona o finansiranju lokalnih samouprava nedvosmisleno je dao Dragan Marković Palma.
- Meni veliki giganti, poput Jagodinske pivare i Fabrike kablove, dugo ne plaćaju porez. Velika je kriza. Ne znam ni da li će ovaj zakon ugroziti finansijsku stabilnost države, ne bavim se time. Ipak, podržaću zakon. Novinari odmah kažu da je to pakt sa Dinkićem, a ja kažem da nije tako - objašnjava Marković.
Ostale vestiArhiva
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…
- 07/03 Simić (PSG): Tražićemo smenu gradskog sekretara…
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…