Vesti
Politika
Tadić, Dodik i Kusturica posetili Andrićgrad30.04.2012. 12:00
Izvor: Blic

Predsednički kandidat Demokratske stranke (DS) Boris Tadić danas je s predsednikom Republike Srpske (RS) Miloradom Dodikom i rediteljem Emirom Kusturicom posetio gradilište "Andrićgrada" u Višegradu, u Bosni i Hercegovini.
Tadić je tokom posete izjavio da mu je je čast što je deo tog projekta."Ovaj projekat povezuje prošlost, sadašnjost i budućnost i uvažava sve kulture koje su na ovom prostoru postojale, a Andrićevo delo ih objedinjuje", rekao je on.
Tadić je parafrazirao misao našeg nobelovca da narodi na ovim prostorima "sa velikim entuzijazmom započinju svaki građevinski i istorijski projekat, a da ga sa istim takvim entuzijazmom napuštaju, a onda se na kraju pojavljuju kao njegove najstrože sudije".
- U ovom slučaju Kusturica i Dodik će to demantovati, a meni je čast što sam učesnik ovog projekta, makar kroz Andrićev institut. Andrić je jedan od najvećih evropskih pisaca i zaslužio je takvu ustanovu u Višegradu u kojoj će se mladi ljudi baviti naučnim i istraživačkim radom - rekao je Tadić.
On je istakao da je potrebno ustoličiti i jednu veliku književnu nagradu u čast Andrića u Andrićgradu i Višegradu.
Dodik je, kako prenosi RTRS, podsetio da vlade Srpske i Srbije zajednički grade Andrićev institut, pomažući njegovu gradnju i budžetski i moralno, a ova institucija će biti mesto gde će se na najbolji način očuvati srpska i svetska kultura.
- Želimo da posle Srpske akademije nauka, Andrićev institut bude najreferentnije mesto i jedna od najvažnijih srpskih institucija na ovim prostorima - rekao je Dodik i najavio završetak projekta u junu 2014.
Idejni tvorac grada od kamena Kusturica je podsetio je da nikad nijedan osvajač nije unišio lepotu, misleći pri tome na Aja Sofiju u Carigradu i Ćupriju u Višegradu, sa kojom će Andrićgrad imati duhovnu i vizuelnu vezu.
- Srušili su Andrićevu bistu, a dobili su Andrićev grad, neka se paze šta rade - rekao je Kusturica, aludirajući na rušenje Andrićevog spomenika kod Ćuprije 1. jula 1991. godine i na stalne napade ovog projekta iz Sarajeva.
Govoreći o Andrićevom institutu, Kusturica je rekao "da kad Nemci mogu imati Geteov institut, zašto Srbi ne bi imali Andrićev".
Kusturica je doskorašnjem predsedniku Srbije Borisu Tadiću i Dodiku objasnio da se građevine oblažu hercegovačkim kamenom, na čemu rade klesari iz Trebinja.
- Tim kamenom će biti obloženi i hram u Andrićgradu koji je replika manastira Visoki Dečani, kao i ostalih više od 50 objekata a među njima i hotel sa čijih će se prozora gledati u kanjon Drine prema Bajinoj Bašti i most Mehmed-paše Sokolovića - rekao je Kusturica.
Izgradnja Andrićgrada na 17.500 metara kvadratnih počela je 28. juna prošle godine i trebalo bi da bude završena za četiri godine. Projekat će prema ranijim najavama koštati oko 30 miliona konvertibilnih maraka.
Višegrad će izgradnjom Kamengrada dobiti pozorište, multipleks, kuću posvećenu Andriću, a biće izgrađeni i škola, hotel, crkva i stari dućani.
Ostale vestiArhiva
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…
- 07/03 Simić (PSG): Tražićemo smenu gradskog sekretara…
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…