Vesti
Politika
Oštro pismo ministra uvod u smenu ambasadora15.11.2012. 20:00
Izvor: Blic

Pismo ministra spoljnih poslova Ivana Mrkića upućeno na adrese svih diplomatsko-konzularnih predstavništva u kojem kritikuje rad ambasadora predstavlja opravdanje i najavu za smene koje će uslediti. To je ujedno i potvrda informacije koju je “Blic” već objavio da se u naredna tri meseca sprema opoziv više od polovine diplomata.
Ministar Mrkić u pismu koje je uputio svim amabasadorima i konzulima kritikuje diplomate zbog “nerada, pada motivacije i odsustva inicijative”.„U diplomatskoj mreži je ispoljen nerad kao posledica izbora nove vlade, a zadatak diplomatije je da, između ostalog, afirmiše ključne nosioce vlasti i treba da bude potpuno svejedno koja politička formacija vodi zemlju“, stoji u pismu.
Smene ambasadora posle promene vlasti nisu neuobičajene. Ipak, slanje pisama i ovako oštru retoriku prethodni šefovi diplomatija nisu praktikovali, što potvrđuje i nekadašnji ambasador Srbije u Berlinu Ognjen Pribićević.
- Pravo svake nove vlade je da kaže da nisu zadovoljni i da pogotovo na najvažnija mesta u svetu postavi svoje amabasadore. Moguće je da je to neka vrsta odmazde prema postojećoj garnituri ambasadora. I treće, važno je ko će zameniti aktuelne diplomate - ističe Pribićević za “Blic”.
On tvrdi da je neobična “jako negativna ocena ministra” i kaže da ukoliko je to zaista tako, onda odgovornosti ima i na Ministarstvu.
- Videćemo koliko je to zaista bila želja da se postave kvalitetniji kadrovi. Mislim da će nova vlast imati problem s ljudskim resursima - ističe ovaj diplomata.
Bivša ambasadorka Srbije u Meksiku Vesna Pešić smatra da diplomatija svakako treba da se osveži, posebno ukoliko se menja državna politika prema Kosovu što je, kako misli, ovde slučaj.
- Meni se čini da Dačić ima više hrabrosti kada je reč o Kosovu nego njegovi prethodnici. Ako ovo pismo vodi u takve promene, onda treba da podržimo. Ministar je u pravu ako među ambasadorima nema podrške za ovu novu politiku prema Kosovu - ističe Pešićeva za “Blic”.
Ostale vestiArhiva
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…
- 07/03 Simić (PSG): Tražićemo smenu gradskog sekretara…
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…
- 26/12 Sanjajte velike snove, čestitam vam na izvrsnosti:…
- 25/12 Odbornici Skupštine Beograda usvojili budžet…