Vesti
Politika
Šešelju odobrena žalba31.08.2006. 16:30
Izvor: B92
Hag -- Sudsko veće Haškog tribunala dozvolilo Vojislavu Šešelju da se žali na odluku o dodeli branioca, saopšteno u Hagu.
U Tribunalu je objavljeno i da je predsednik suda, italijanski sudija Fausto Pokar, odbacio Šešeljevu žalbu na odluku Sekretarijata Tribunala da ne dozvoli da optuženog u pritvoru poseti izvesni prijatelj optuženog koji, verovatno, ima dobre kontakte u medijima.Zahtev da uputi žalbu zbog imenovanja branioca mimo volje optuženog prošle sedmice je u ime optuženog predao holandski advokat Tjard van der Spul, postavljen za advokata u pripravnosti. Šešelj se protivio i Van der Spulovom imenovanju, iako bi uloga tog advokata bila da prati proces i umeša se po potrebi, a na osnovu odobrenja Sudskog veća, dok bi odbranu vodio optuženi.
U međuvremenu, pretpretresno veće odlučilo je da Šešelj ne može sam da se brani, već da će ga na suđenju zastupati britanski advokat Dejvid Huper. Od vremena potrebnog drugostepenom sudskom veću da odluči o žalbi i od sadržaja te odluke, zavisi da li će suđenje Šešelju početi u oktobru jer će, ako žalbeno veće potvrdi da optuženi ne može sam da se brani, nametnutom braniocu bilo potrebno izvesno vreme da se upozna s optužnicom i predmetom.
Optužnicom se Šešelju na teret, u 14 tačaka, stavljaju zločini u Vukovaru, Voćinu, Bosanskom Šamcu, Zvorniku i selu Hrtkovci u Vojvodini. Šešečj je dobrovoljno došao u Hag 24. februara 2003, a dva dana kasnije izjavio pred sudom da nije kriv ni po jednoj tački optužnice. Izmenjenom optužnicom Tužilaštvo ga, takođe u 14 tačaka, tereti za ratne zločine koje su počinili dobrovoljci Srpske radikalne stranke. Optužen je i za više od 500 ubistava, a spisku gradova u kojima su počinjeni zločini s kojima se Šešelj dovodi u vezu dodati su Sarajevo, Mostar, Nevesinje i Bijeljina. Šešelj o toj optužnici nije želeo da se izjasni, ali je u zapisnik uneto da se optuženi izjasnio da nije kriv.
Ostale vestiArhiva
- 26/08 Vatra ne posustaje u Deliblatskoj peščari,…
- 25/08 Nastavak sednice sutra, u popodnevnom delu…
- 22/08 Vučić danas u poseti Jablaničkom i Pčinjskom…
- 21/08 Vučić: Završni radovi na auto-putu Kuzmin…
- 18/08 Đurđević Stamenkovski: Minimalac od oko 600…
- 17/08 Garić: Naredna sednica Saveta REM-a mogla…
- 12/08 Dačić: Protestni skup u Valjevu nije prijavljen,…
- 08/08 Zelenski: Cenimo podršku Srbije ukrajinskom…
- 07/08 Dačić: Situacija sa požarima stabilnija,…
- 27/07 Ljiljana Jevtović postavljena za zamenika…
- 23/07 "Za očekivati je da izbori budu u oktobru…
- 22/07 Vučić na večeri sa Babišem: Srbija i Češka…
- 15/07 Završena međunarodna konferencija "Partneri…
- 12/07 Skupština Srbije: Poslanici usvojili u načelu…
- 10/07 NOVI ZAKONI I IZMENE ZAKONA
- 09/07 Србија наредне године домаћин годишњег заседања…
- 08/07 Viček: Izveštaj o Srbiji u EP neujednačen,…
- 28/06 Na Pasuljanskim livadama održan prikaz gađanja…
- 27/06 Skup SNS-a u Beogradu: Vučić o nazivu liste,…
- 26/06 Otvorena deonica Moravskog koridora od Adrana…
- 13/09 Institut IDEA: U izveštaju o globalnom stanju…
- 11/08 “Odnosi Rusije i Srbije dobri, ali…”
- 03/08 Najbrojniji strani turisti u Srbiji u junu…
- 15/07 Vučić sa Patroneom razgovarao o rastućem…

