Vesti
Politika
Tekst ustava do kraja nedelje05.09.2006. 17:15
Izvor: Glas javnosti
Eksperti privode kraju rad na najvišem pravnom aktu Srbije
BEOGRAD - Predlog teksta novog Ustava Srbije biće usaglašen do kraja ove nedelje - izjavio je predsednik Skupštine Srbije Predrag Marković na jučerašnjoj redovnoj konferenciji za novinare na kojoj je izvestio javnost o radu parlamenta u protekla tri meseca. On je naglasio da su dosada usaglašena 152 člana i da će do kraja nedelje biti završen ceo posao.- Usaglašeno je sve osim teritorijalne organizacije. Ovaj deo nije završen zbog nedostatka vremena, a ne zbog nesuglasica - precizirao je Marković. On je istakao da su na usaglašene članove ostavljene alternative i to na ona rešenja koja je na tekst nacrta Ustava dostavila Srpska radikalna stranka.
- Ovih dana ću se sresti sa zamenikom predsednika SRS-a Tomislavom Nikolićem kako bi proverio da li ova stranka ostaje pri tim predlozima, ili će se one dodatno usaglašavati na Pododboru za ustavna pitanja. To će ujedno biti i prilika da se javnost upozna sa predlogom teksta novog ustava - istakao je Marković. Predsednik Skupštine Srbije rekao je i da će se o izmenama Zakona o radiodifuziji parlament ponovo izjašnjavati na prvoj sednici koju zakažu poslanici, ili predsednik u redovnom zasedanju.
- Dnevni red sednice, zakazane za 12. septembar, predložila je Vlada Srbije i o njemu se, po zakonu, ne glasa, niti se on može dopunjavati, tako da o izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji na toj sednici neće biti reči - rekao je Marković. On je naglasio da ustav ne obavezuje vladu da u dnevni red uvrsti raspravu o izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji.
- Ustavom, takođe, nije predviđeno da se na vraćeni zakon otvara rasprava i daju amandmani - rekao je Marković. On je istakao da vraćeni zakon može samo da bude ponovo izglasan ili ne, a da je predsednik Republike dužan da potpiše ponovo izglasani zakon, koji u tom slučaju stupa na snagu.
- U slučaju da on ne bude ponovo izglasan otvara se mogućnost da isti predlagač podnese drugačije izmene i da on ponovo bude u proceduri - rekao je Marković. On je izrazio nadu da će na sednici zakazanoj za 12. septembar biti potvrđen jedinstven stav najvišeg zakonodavnog tela Srbije, kada je reč o Kosovu i Metohiji, ocenjujući da je to ključno za dobru pregovaračku poziciju zemlje. Marković je govorio i o preuzimanju nadležnosti sa nivoa bivše državne zajednice na Skupštinu Srbije. On je rekao da će u parlamentu Srbije biti izuzetno proširena kontrola sistema odbrane i sistema bezbednosti. Kada je reč o kontroli Vojske, on je rekao da će izmenom Poslovnika o radu Skupštine biti jasno definisane nadležnosti odbora i Komisije za kontrolu.
Predsednik parlamenta je rekao da su u protekla tri meseca održane četiri sednice parlamenta, na kojima je doneto 18 zakona i još 10 drugih akata. On je naglasio da će parlament u narednom periodu doneti završne račune za 2001, 2002, 2003. i 2004. godinu, da će biti izabran ombudsman, državna revizorska institucija i da će biti donet novi ustav, čije će izglasavanje ubrzati izborne radnje i donošenje izbornih zakona.
Ostale vestiArhiva
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…