Vesti
Politika
SAD i Iran za istim stolom02.06.2006. 09:00
Izvor: Blic
Na pomolu rešenje nuklearne krize u Persijskom zalivu
Posle više od četvrt veka odnosi Irana i Amerike pomerili su se sa mrtve tačke. Oštra saopštenja i pretnje između Teherana i Vašingtona oko obnovljenog nuklearnog programa Irana neočekivano su zamenili pozivi na dijalog. Prvo je državni sekretar Kondoliza Rajs izjavila da su „SAD spremne da se pridruže pregovorima koje EU vodi sa Teheranom, pod uslovom da Iran obustavi obogaćivanje uranijuma“. Na to je juče reagovao iranski šef diplomatije Manuher Motaki, koji je izjavio da je njegova zemlja „spremna da razgovara sa Amerikom, ali da neće odustati od obogaćivanja uranijuma“.
Istina, stavovi dve strane su i dalje u suprotnosti, ali kako primećuju analitičari, u pitanju je veliki zaokret u dosadašnjoj spoljnoj politici SAD. Da podsetimo, svi kontakti Amerike i Irana prekinuti su posle Islamske revolucije 1979. Kako prenosi Bi-Bi-Si, Amerika ovim zaokretom želi da preuzme inicijativu za rešavanje situacije koja je podgrejala ionako užarenu atmosferu u Persijskom zalivu.
Rajsova je juče u Beču razgovarala sa šefovima diplomatija ostalih stalnih članica Saveta bezbednosti - Kine, Rusije, Francuske i Velike Britanije. Tema razgovora je pronalaženja „paketa stimulacija“ u zamenu za obustavljanje iranskog nuklearnog programa. Iranu će biti ponuđena pomoć za civilni nuklearni program, garantovane isporuke goriva za reaktor, brojne trgovinske povlastice i bezbednosne garancije. Ako Iran odbije ovaj paket, čije se usaglašavanje očekivalo kasno sinoć, biće mu zaprećeno uvođenjem sankcija Teheranu.
SAD su odavno pod pritiskom evropskih saveznika da se pridruže razgovorima o iranskim nuklearnim ambicijama. Kina i Rusija, dugogodišnji saveznici Irana, protive se zalaganjima SAD da se Teheranu uvedu sankcije, a to je upravo ono što Amerika želi ukoliko propadne poslednji pokušaj za rešavanje situacije.
Koliko su još daleko od postizanja dogovora svedoči i izjava Manuhera Motakija, iranskog šefa diplomatije:
„Nećemo odustati od prava na obogaćivanje uranijuma, o tome nećemo da razgovaramo. Spremni smo da razgovaramo o pitanjima koja su od obostranog interesa.“
Iranski ministar je dodao da je ponuda SAD pokušaj prikrivanja neuspeha u Iraku i drugim delovima sveta. Iran tvrdi da su njegovi nuklearni planovi isključivo u vezi sa obezbeđenjem električne energije, dok SAD veruju da Teheran želi da dođe u posed nuklearnog oružja.
Visoki američki zvaničnik izjavio je za Rojters da će ponuda Iranu biti predstavljena danas ili u subotu, a da će posle toga zvanični Teheran imati „nekoliko nedelja“ da je prihvati ili odbije.
Ostale vestiArhiva
- 16/05 Mali: Potpisan ugovor o nabavci dve „krtice“…
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…