Vesti
Politika
Srbija i Azerbejdžan potpisali Sporazum o saradnji u oblasti energetike01.06.2022. 20:00
Izvor: Danas

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je danas da će saradnja sa Azerbejdžanom u oblasti energetike, pre svega u gasnom sektoru i energetskoj tranziciji, doprineti unapređenju sveukupnih odnosa dve države.
Ona je posle potpisivanja sporazuma između Vlade Azerbejdžana i Vlade Srbije o saradnji u oblasti energetike i rudarstva i razgovora sa ministrom energetike Azerbejdžana Parvizom Šahbazovim u Bakuu rekla da će dobri politički odnosi dve zemlje pomoći da se dodatno unapredi saradnja u energetici.„Dobre političke odnose prati i ekonomska saradnja, posebno kada je reč o saobraćajnoj infrastrukturi, ali postoji prostor da saradnju podignemo na viši nivo, naročito u oblasti energetike i sporazumom ćemo dodatno ojačati saradnju, pre svega u gasnom sektoru, budući da je Južni gasni koridor važan za snabdevanje cele Evrope i diverzifikaciju ruta i snabdevača“, izjavila je Mihajlović, saopštio je njen kabinet.
Ona je podsetila da je započeta izgradnja gasne interkonekcije sa Bugarskom, koja će biti završena iduće godine i koja će omogućiti da Srbija dobija gas i iz Azerbejdžana.
„Očekujemo da aktiviranjem novih nalazišta u kojima su potvrđene rezerve prirodnog gasa u Kaspijskom regionu Srbija obezbedi za svoje potrebe dodatne količine prirodnog gasa, a isto tako i izgradnjom interkonekcija postane tranzitna ruta, čime dodatno povećavamo stabilnost i bezbednost Srbije, kao i regiona“, rekla je Mihajlović.
Istakla da sporazum koji je potpisan otvara prostor za saradnju i u delu koji se tiče električne energije, budući da Azerbejdžan ima viškove u njenoj proizvodnji, unapređenja energetske efikasnosti i povećava mogućnosti za razmenu iskustava i tehnologija i novih investicija u obnovljim izvorima energije (OIE).
„Takođe, dogovorili smo formiranje manjih radnih grupa, kako bismo na ekspertskom nivou došli do zajedničkih odluka i rešenja“, rekla je Mihajlović.
Ona je istakla da prijem srpske delegacije u Bakuu i razgovori koje je imala pokazuju međusobno poštovanje i razumevanje i jesu osnova za brži razvoj saradnje dve države koje ove godine obeležavaju četvrt veka bilateralnih diplomatskih odnosa.
„Interkonekcija Srbija-Bugarska otvara brojne mogućnosti za saradnju u gasnom sektoru i radna grupa koju ćemo formirati baviće se najviše ovom temom, ali takođe sam saglasan sa Vama da bi trebalo da razgovaramo o svim energetskim sektorima, ne samo kada je reč o gasu, već i kada je reč o OIE, elektroenergetici“, rekao je Šahbazov.
Ostale vestiArhiva
- 06/07 „Eto mene, eto nas, eto Pokreta“: Ponoš predstavio…
- 05/07 Srbija i politika: RIK saopštio konačne rezultate…
- 04/07 "Novi saziv Skupštine Srbije do kraja jula"
- 03/07 “Srbi žele da balansiraju, ali ne da se odreknu…
- 02/07 "Put za istok je na zatvoren na duže vreme"…
- 01/07 Dačić: Srbija dosledna politici vojne neutralnosti…
- 30/06 Bećiri (OIK) Bujanovac: Do 18 sati u Velikom…
- 29/06 Dačić i Abazović: Dobri odnosi Srbije i Crne…
- 28/06 Vučić uručio Vidovdanska odlikovanja: Vidovdan…
- 26/06 Mediji: Da li je ovo nova arhitektura Evrope?…
- 25/06 Abazović: Doneli smo dve odluke za uređenje…
- 24/06 Stefanović i Hrkalović dali iskaze u Sektoru…
- 23/06 Srbija ima pun potencijal da napreduje ka…
- 22/06 Vučić, Rama i Kovačevski sutra u Briselu
- 21/06 Ministar Stefanović, bujica laži Dijane Hrkalović
- 20/06 "Pravi se neka vrsta savršene oluje" Vučić…
- 19/06 Vučić sutra prima akreditive novoimenovanih…
- 18/06 "Vladu nećemo dobiti do sredine ili kraja…
- 17/06 Starović: Erdogan uskoro u poseti Srbiji
- 16/06 Brnabić i Čavušoglu razgovarali o ekonomskoj…
- 15/06 Milion i po evra od Vlade Srbije za decu…
- 14/06 Vučić: Biće teška zima za sve nas, struje…
- 13/06 Hil: Srbija treba da odluči gde želi da bude
- 12/06 Hladan tuš za Ukrajinu - Austrija nikad neće…