Vesti
Politika
Brnabić i Čavušoglu razgovarali o ekonomskoj saranji16.06.2022. 20:00
Izvor: RTV

BEOGRAD - Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić ocenila je danas u razgovoru sa ministrom spoljnih poslova Republike Turske Mevlutom Čavušogluom da bilateralne odnose naše dve zemlje odlikuje intenzivan politički dijalog i izražena ekonomska saradnja, naročito kroz investicije turskih kompanija i učešće u različitim infrastrukturnim projektima u Srbiji.
Predsednica vlade istakla je da je aktuelni nivo bilateralnih odnosa Srbije i Turske na najvišem nivou i da je važno da ekonomska saradnja dve zemlje raste. Brnabić je zahvalila za veliku podršku koju turska vlada i predsednik pružaju investitorima koji žele da ulažu u Srbiji, naročito za one koje učestvuju u napretku manje razvijenih delova Srbije. Ministar spoljnih poslova Republike Turske Mevlut Čavušoglu ocenio je da je za odnose naših zemalja zaslužan i izuzetan politički dijalog zvaničnika Srbije i Turske i najavio da će predsednik Turske Redžep Tajip Erdogan uskoro posetiti Srbiju i region.Turski šef diplomatije potvrdio je da su Turske kompanije zadovoljne poslovanjem u Srbiji i da trenutno zapošljavaju oko 10.000 srpskih radnika. Turske firme, kako je rekao, rade i važne projekte na putnoj infrastrukturi, pre svega kada je u pitanju autoput Beograd-Sarajevo-Beograd.
Navodeći da je Srbija ključna zemlja za stabilnost regiona, ministar Čavušoglu je istakao da je Turska spremna da pruži svu moguću pomoć saradnji u regionu, a izgradnja putne infrastrukture, kako je objasnio, predstavlja osnov za njen dalji razvoj.
Kako je istaknuto, dve zemlje već imaju potpisane sporazume o saradnji u mnogim oblastima, a predstoji i potpisivanje sporazuma koji će omogućiti građanima Srbije i Turske da posećuju obe zemlje samo uz lične karte, a koji će biti podstrek razvoju, kako ekonomskih odnosa, tako i turizma.
Brnabić je istakla da je za Srbiju od izuzetnog značaja saradnja sa Turskom u oblasti energetike i u pogledu projekta izgradnje i eksploatacije „Turskog toka“, koja omogućava snabdevanje Srbije i regiona gasom.
Ona je navela da Srbija pridaje veliki značaj i radu Turske agencije za saradnju i koordinaciju (TIKA) i aktivnostima u pogledu obnove kulturno-istorijskih spomenika u Srbiji, a koja daje snažan impuls jačanju veza dveju zemalja.
Ostale vestiArhiva
- 06/07 „Eto mene, eto nas, eto Pokreta“: Ponoš predstavio…
- 05/07 Srbija i politika: RIK saopštio konačne rezultate…
- 04/07 "Novi saziv Skupštine Srbije do kraja jula"
- 03/07 “Srbi žele da balansiraju, ali ne da se odreknu…
- 02/07 "Put za istok je na zatvoren na duže vreme"…
- 01/07 Dačić: Srbija dosledna politici vojne neutralnosti…
- 30/06 Bećiri (OIK) Bujanovac: Do 18 sati u Velikom…
- 29/06 Dačić i Abazović: Dobri odnosi Srbije i Crne…
- 28/06 Vučić uručio Vidovdanska odlikovanja: Vidovdan…
- 26/06 Mediji: Da li je ovo nova arhitektura Evrope?…
- 25/06 Abazović: Doneli smo dve odluke za uređenje…
- 24/06 Stefanović i Hrkalović dali iskaze u Sektoru…
- 23/06 Srbija ima pun potencijal da napreduje ka…
- 22/06 Vučić, Rama i Kovačevski sutra u Briselu
- 21/06 Ministar Stefanović, bujica laži Dijane Hrkalović
- 20/06 "Pravi se neka vrsta savršene oluje" Vučić…
- 19/06 Vučić sutra prima akreditive novoimenovanih…
- 18/06 "Vladu nećemo dobiti do sredine ili kraja…
- 17/06 Starović: Erdogan uskoro u poseti Srbiji
- 16/06 Brnabić i Čavušoglu razgovarali o ekonomskoj…
- 15/06 Milion i po evra od Vlade Srbije za decu…
- 14/06 Vučić: Biće teška zima za sve nas, struje…
- 13/06 Hil: Srbija treba da odluči gde želi da bude
- 12/06 Hladan tuš za Ukrajinu - Austrija nikad neće…