Vesti
Politika
Podstanari u "svom" stanu24.10.2006. 15:00
Izvor: Glas javnosti
Konkurs za dodelu stanova ratnim vojnim invalidima i porodicama palih boraca
BEOGRAD - Konkurs za dodelu 206 stanova ratnim vojnim invalidima i porodicama palih boraca koje finansira Vlada Japana biće zvanično objavljen prekosutra, a stanovi namenjeni ovoj kategoriji ljudi grade se u 11 gradova Srbije. Međutim, kada se malo bolje pogledaju uslovi konkursa, veličina i broj stanova koji će biti dodeljeni, invalidi, ipak, neće rešiti trajno svoje stambeno pitanje, pošto će stanove moći da dobiju samo pod zakup i to na određeno vreme od deset godina, što će ih činiti ne gazdama, već "podstanarima u svojoj kući". Po isteku deset godina invalidi ili članovi njihovih porodica moći će da obnove ugovor, ali samo ako i tada budu važila isti zakoni i uredbe, po kojima su ti stanovi i dati. Znajući haotično stanje u domaćem zakonodavstvu, gde se svakodnevno unose izmene i dopune zakona, donose uredbe i menjaju pravila, šta će biti za deset godina niko ne može sa sigurnošću da tvrdi.
U nizu nelogičnosti oko dodele stanova, važna je, ako ne i najvažnija činjenica da je Vlada Japana pre četiri godine dala novac za više od 300 stanova, a sada se gradi samo 206. Šta je bilo s novcem namenjenim za više od 100 stanova?
Bledo objašnjenje Božidara Simatkovića iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike da je novac u međuvremenu, "pojela" inflacija jer je dobijen i čuvan u dinarima, otvara samo još više pitanja - zašto je novac čuvan u dinarima, kako je inflacija "pojela" toliko para "kada je praktično nije ni bilo" (kako tvrde pojedini ministri?!) kako je, uopšte, Vlada Japana mogla da da novac u dinarima i zašto projekat nije realizovan na vreme.
- To smo više puta objašnjavali i nadam se da smo razjasnili. Deo novca je izgubljen u inflaciji, a mi nismo smeli da menjamo njegovu namenu. Sada smo formirali prvostepenu komisiju, sastavljenu od predstavnika udruženja jer mi kao ministarstvo nećemo da se mešamo u dodelu stanova - rekao je Božidar Simatković, pomoćnik ministra za boračku i invalidsku zaštitu.
Priča za malu decu ili realno objašnjenje, tek para, a tako ni više od sto stanova nema, a ovi koji će biti sagrađeni - biće mali (kvadratura od 20 do 56 kvadratnih metara), neće moći da se otkupe jer je njihov vlasnik Republika Srbija i zakup, iako povoljniji od tržišne cene, biće skup, pa će porodica sa pet i više članova za stan od 56 kvadratnih metara morati da plaćaju nešto manje od sto evra.
Kako će invalidi mesečno izdvajati po sto evra za plaćanje stanarine s mesečnim primanjima tek nekoliko desetina evra više, verovatno znaju predstavnici pojedinih organizacija i udruženja invalida koji su i učestvovali u donošenju uredbe. Slobodan Lalović, ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike naveo je da je na projektu počelo efektivno da se radi sredinom 2005. godine.
- Neki stanovi će biti završeni do kraja ove godine. Oko 2.000 invalida nema rešeno stambeno pitanje, sledeće godine biće izgrađeno oko 300 stanova, što će sa ovih 200 stanova učiniti da se reši stambeni problem. Uredba je nedavno doneta na sednici vlade i sada raspisujemo konkurs - rekao je Lalović.
DONACIJA JE DATI A NE UZETI
Iako je Vlada Japana dala bespovratno šest miliona dolara, naša vlada će izgraditi stanove i praktično naplaćivati zakup! U Uredbi jasno piše da će "sredstva dobijena davanjem stanova u zakup biti uplaćivana na poseban račun budžeta Republike Srbije, da će njima raspolagati nadležno Ministarstvo za poslove boračko-invalidske zaštite, i da će se koristiti za rešavanje stambenih potreba invalida".
Ostale vestiArhiva
- 11/08 “Odnosi Rusije i Srbije dobri, ali…”
- 03/08 Najbrojniji strani turisti u Srbiji u junu…
- 15/07 Vučić sa Patroneom razgovarao o rastućem…
- 12/07 Macut i Dačić u Svrljigu uručili osam rezervoara…
- 10/07 MUP demantovao da Dačić nije odgovorio na…
- 08/07 Vučić danas sa pomoćnikom generalnog sekretara…
- 06/07 Šutanovac i Rubio: Vreme je za strateške…
- 04/07 Đurić razgovarao sa Anke Konrad o unapređenju…
- 30/06 Vučić u Palati kraljeva - Primili ga kralj…
- 25/06 Vučić prima u oproštajnu posetu ambasadora…
- 23/06 SRCE: Vučić ponizio vojsku jer je bio neprikladno…
- 19/06 Vlada postavila Dragoslava Bokana za predsednika…
- 17/06 Zajedno možemo sve! Vučić se oglasio iz Abu…
- 13/06 Ministar Đurić sa Grlić Radmanom: Poseban…
- 10/06 Veliki dan, dodatna zaštita za decu - Ana…
- 04/06 "Pokazali smo da smo spremni da se menjamo"!…
- 01/06 Ivica Dačić u Kosjeriću: Građani se moraju…
- 27/05 Stefanović (SSP): Bivši ministar Ristić dobio…
- 23/05 Razgovori Vučića i Orbana ušli u sedmi sat,…
- 19/05 "Posebno mi je drago što je Turska potvrdila…
- 16/05 Mali: Potpisan ugovor o nabavci dve „krtice“…
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…