Vesti
Politika
Britanija ne izručuje Srbina Hrvatskoj29.10.2006. 18:30
Izvor: Glas javnosti
Milan Španović, osuđen u Sisku za ratne zločine, ima status azilanta
LONDON - Milan Španović (44), Srbin osuđen u Hrvatskoj na 20 godina zatvora, dobio je azil u Velikoj Britaniji pre četiri godine, piše jučerašnji londonski dnevnik Dejli telegraf. Hrvatska je zatražila izručenje Španovića, a saslušanje je zakazano za 9. novembar. Hrvatska je zatražila izručenje Milana Španovića 1998. godine, kada se on uselio u Britaniju, po poternici koju je MUP Hrvatske izdao 1995. godine, a zahtev za ekstradiciju obnovljen je 2004. godine. Prema pisanju Dejli telegrafa, Španović je osuđen u odsustvu u Hrvatskoj 1993. godine na 20 godina zatvora zbog ratnih zločina počinjenih u avgustu 1991. godine u selima Maji i Svračci u okolini Gline. Milan Španović, prema pisanju britanskog dnevnika, od 1998. godine živi sa suprugom i troje dece u državnom stanu u londonskom predgrađu Karšalton, koji pripada okrugu Sari.Iako Hrvatska tvrdi da je za njim raspisana međunarodna poternica koja je prosleđena Interpolu, Velika Britanija je pre četiri godine dala Španoviću azil, pa je njegovo izručenje Hrvatskoj neizvesno. Zvaničnici britanskih imigracionih vlasti koji su odlučivali o dodeljivanju azila Španoviću procenili su da je presuda sisačkog suda protiv Španovića za ratne zločine "nedokazana", piše Dejli telegraf. Milan Španović je ovom dnevniku izjavio da će njegovi advokati "učiniti sve što je potrebno", dok su predstavnici Skotland jarda ocenili da je izručenje Španovića Hrvatskoj nemoguće, ukoliko se ova država ne obaveže na novo suđenje. Predstavnici Kraljevskog javnog tužilaštva Velike Britanije smatraju da je azil velika prepreka izručenju.
- Španoviću je azil odobren 2002. i ukoliko bi bio izručen državi koja ga traži, našao bi se u opasnosti - rekao je predstavnik za štampu tužilaštva Dejli telegrafu. Predstavnici imigracionih vlasti saopštili su da je jedan od glavnih razloga za davanje azila Milanu Španoviću bio bezbednosne prirode, ne želeći da pojasne ove tvrdnje konkretnim objašnjenjem.
Španović je otkriven pre pet meseci kada je policajac iz Satona slučajno proverio njegove podatke pošto je osumnjičen za sitnu krađu u prodavnici.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 “Odnosi Rusije i Srbije dobri, ali…”
- 03/08 Najbrojniji strani turisti u Srbiji u junu…
- 15/07 Vučić sa Patroneom razgovarao o rastućem…
- 12/07 Macut i Dačić u Svrljigu uručili osam rezervoara…
- 10/07 MUP demantovao da Dačić nije odgovorio na…
- 08/07 Vučić danas sa pomoćnikom generalnog sekretara…
- 06/07 Šutanovac i Rubio: Vreme je za strateške…
- 04/07 Đurić razgovarao sa Anke Konrad o unapređenju…
- 30/06 Vučić u Palati kraljeva - Primili ga kralj…
- 25/06 Vučić prima u oproštajnu posetu ambasadora…
- 23/06 SRCE: Vučić ponizio vojsku jer je bio neprikladno…
- 19/06 Vlada postavila Dragoslava Bokana za predsednika…
- 17/06 Zajedno možemo sve! Vučić se oglasio iz Abu…
- 13/06 Ministar Đurić sa Grlić Radmanom: Poseban…
- 10/06 Veliki dan, dodatna zaštita za decu - Ana…
- 04/06 "Pokazali smo da smo spremni da se menjamo"!…
- 01/06 Ivica Dačić u Kosjeriću: Građani se moraju…
- 27/05 Stefanović (SSP): Bivši ministar Ristić dobio…
- 23/05 Razgovori Vučića i Orbana ušli u sedmi sat,…
- 19/05 "Posebno mi je drago što je Turska potvrdila…
- 16/05 Mali: Potpisan ugovor o nabavci dve „krtice“…
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…