Vesti
Politika
Počinje proces "Lora 2"13.11.2006. 16:30
Izvor: Danas
Nastavljen još jedan proces za ratne zločine u splitskom logoru
Istraga nad osumnjičenima zbog zločina nad ratnim zarobljenicima u vojnom zatvoru Lora 1992. godine bliži se kraju, a splitski dnevnik piše da je podizanje optužnice protiv najmanje petorice osumnjičenih sasvim izvesno. Istraga je otvorena nad javnosti poznatim osumnjičenma koji su već nepravosnažno osuđeni za ratni zločin nad civilnim stanovništvom. Prema pisanju Slobodne Dalmacije, reč je o Tomislavu Duiću, Tonči Vrkiću, Ante Gudiću, Emilio Bunguru i Anđelku Botiću. Duić i Bungur su u bekstvu.Direktor dokumentaciono-informativnog centra Veritas Savo Štrbac za B92 kaže da je slučaj "Lora 1" obuhvatio ubistva dvojce splitskih Srba i da se odnosio na samo nekoliko meseci 1992. godine. Prema njegovoj oceni, logor Lora odneo je mnogo više života, a službeni podaci pokazuju da je kroz njega prošlo 1.005 ljudi, dok je najmanje 70 osoba ubijeno. Štrbac, zbog toga, smatra da je istraga za "Loru 2" bila sasvim izvesna.
"I ona se desila, istraga za Loru 2 išla je uporedo sa istragom za Loru 1, čak je bilo predviđanja da će se spojiti na kraju u jednu optužnicu i Lora 1 i Lora 2, ali eto nije se to desilo, i sada se već kasni sa podizanjem optužnice, trebalo je i pre očekivati", kaže Štrbac.
Štrbac dodaje da je zahvaljujući saradnji splitskog, i tužilaštva za ratne zločine u Beogradu, u Srbiji saslušan veliki broj svedoka.
Potparol tužilaštva za ratne zločine Srbije, Bruno Vekarić za B92 kaže da sa Odvjetništvom Hrvatske sarađuju na brojnim predmetima, tako da, ako slučaj "Lora 2" nailazi, što se saradnje tiče, ne vidi razliku između te i prethodne "Lore".
Ostale vestiArhiva
- 11/08 “Odnosi Rusije i Srbije dobri, ali…”
- 03/08 Najbrojniji strani turisti u Srbiji u junu…
- 15/07 Vučić sa Patroneom razgovarao o rastućem…
- 12/07 Macut i Dačić u Svrljigu uručili osam rezervoara…
- 10/07 MUP demantovao da Dačić nije odgovorio na…
- 08/07 Vučić danas sa pomoćnikom generalnog sekretara…
- 06/07 Šutanovac i Rubio: Vreme je za strateške…
- 04/07 Đurić razgovarao sa Anke Konrad o unapređenju…
- 30/06 Vučić u Palati kraljeva - Primili ga kralj…
- 25/06 Vučić prima u oproštajnu posetu ambasadora…
- 23/06 SRCE: Vučić ponizio vojsku jer je bio neprikladno…
- 19/06 Vlada postavila Dragoslava Bokana za predsednika…
- 17/06 Zajedno možemo sve! Vučić se oglasio iz Abu…
- 13/06 Ministar Đurić sa Grlić Radmanom: Poseban…
- 10/06 Veliki dan, dodatna zaštita za decu - Ana…
- 04/06 "Pokazali smo da smo spremni da se menjamo"!…
- 01/06 Ivica Dačić u Kosjeriću: Građani se moraju…
- 27/05 Stefanović (SSP): Bivši ministar Ristić dobio…
- 23/05 Razgovori Vučića i Orbana ušli u sedmi sat,…
- 19/05 "Posebno mi je drago što je Turska potvrdila…
- 16/05 Mali: Potpisan ugovor o nabavci dve „krtice“…
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…