Vesti
Politika
Izjednačiti mastere i diplomce21.11.2006. 09:00
Izvor: Politika

Stav Sekretarijata za zakonodavstvo Vlade Srbije
Osobe koje su u Srbiji stekle VII-1 stručne spreme po sili zakona moraju biti izjednačene sa nazivom master, ocena je Sekretarijata za zakonodavstvo Vlade Srbije, koju je juče objavilo Ministarstvo prosvete i sporta. U saopštenju, koje se može pročitati na sajtu prosvetnih vlasti www.mps.sr.gov.yu, navodi se da je ispunjen zahtev za izjednačavanje diploma, pa tako, na primer, diplomirani inženjeri, diplomirani pravnici i drugi moraju da dobiju titulu mastera.Stručno tumačenje odredbe Zakona o visokom obrazovanju uradio je vladin sekretarijat, na zahtev Konferencije univerziteta Srbije. „Republički sekretarijat za zakonodavstvo smatra da moraju biti zaštićena stečena prava i pravna sigurnost građana koji su stekli akademsko zvanje u skladu s ranijim propisima”, naglašava se u pravnom tumačenju.Dodaje se da se vremensko dejstvo zadržavanja prava na korišćenje stečenog akademskog naziva odnosi ne samo na sadašnjost, već i na budućnost. „U konkretnom slučaju, to znači da u praksi treba da budu izjednačeni nazivi koji su stečeni do stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju, sa novim nazivima koja predviđa taj zakon.”
Da podsetimo, na predlog studentskih organizacija, Rektorski savet KONUS-a je 19. oktobra odlučio da se izjednačavaju stara zvanja sa novim, ali je posle revolta dekana pojedinih, pre svega beogradskih, fakulteta, odluku o tome prepustio Skupštini KONUS-a. Ovo najviše telo je zaključilo da stari diplomirani imaju ista prava kao i budući masteri, ali da to ne znači i da imaju pravo na novo zvanje. Profesori su tražili od Skupštine Srbije da protumači sporni član 127, novog Zakona o visokom obrazovanju, a vladin sekretarijat je juče „presudio” u korist studenata.
Ostaje da se vidi kako će na ovu vest reagovati univerziteti i studenti koji su već za danas zakazali konferenciju za medije.
Ostale vestiArhiva
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…