Vesti
Politika
Dan borbe protiv korupcije09.12.2006. 16:00
Izvor: B92
Beograd -- Danas se obeležava Međunarodni dan borbe protiv korupcije, ustanovljen pre 3 godine kada je potpisana UN konvencija protiv korupcije.
U Srbiji se, prema oceni stručnjaka, sistemska borba protiv korupcije odvija sporo, neizvesno je da li postoji politička volja, a pomak je najvidljiviji u otkrivanju dela korupcije sa elementima organiozvanog kriminala.U Srbiji je pre godinu dana, 8. decembra 2005. godine, usvojena Nacionalna antikorupcijska strategija. Nekoliko nedelja pre toga ratifikovana je UN konvencije protiv korupcije. Usvajanje tog dokumenta u Skupštini SCG, u paketu sa nizom drugih međunarodnih akata, prošlo je nezapaženo.
Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija ukazuje da su Nacionalna strategija i UN kovencija povezani jer nijedan od njih ne može da se primenjuje bez ozbiljne razrade i ugrađivanja predviđenih mehanizama u zakone.
Prema Nenadićevim rečima, usaglašavanje domaćeg zakonodavstva i prakse sa UN konvencijom do sad nije bilo predmet širih rasprava, ali se na ugrađivanju u domaće zakonodavstvo nekih principa, koji se u njoj pominju, ipak radi. U tom smislu su svakako značajne izmene Zakonika o krivičnom postupku koje treba da se primenjuju počev od sredine naredne godine.
Jedna od stavki koja povezuje rad na implementaciji strategije i konvencije je član 6 Konvencije UN u kojem se preporučuje formiranje jednog ili više nezavisnih tela za sprečavanje korupcije.
Nenadić dalje navodi da je definicija javnog funkcionera u Konvenciji šira od one koja se koristi u propisima o sprečavanju i rešavanju sukoba interesa u Srbiji danas.
Usvojeni Zakon o slobodnom pristupu informacijama garantuje široka prava, između ostalog i u pogledu informisanja o postupcima i donošenju odluka u organima vlasti, ali je primena tih normi i dalje nedovoljno dobra, što se može smatrati i kršenjem obaveza iz Konvencije.
Analizom primene propisa o nabavkama, naročito u domenu pripreme i izvršenja bi se dalo zaključiti da i tu praksa zaostaje za principima Konvencije, navodi programski direktor Transparentnosti Srbija.
Analizirajući proteklu godinu i predstojeće obaveze, Nenadić je ocenio da je rad na borbi protiv korupcije i dalje nemerljivo sporiji nego što to potrebe društva zahtevaju.
U ozbiljnost političke volje može se ozbiljno sumnjati usled toga što se i postojeći antikorupcijski propisi često osporavaju sa visokih položaja. Međutim, ne može se poreći da ima pomaka, koji se ostvaruju pre svega kroz rad nezavisnih tela iz pojedinih oblasti ali i kroz stvaranje uslova za povećano delovanje policije i tužilaštava u otrkivanju korupcije sa elementom organizovanog kriminala, zaključio je Nenadić.
Ostale vestiArhiva
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…