Vesti
Politika
Tadić: Srbija najranije 2012. u EU17.06.2006. 14:00
Izvor: B92
Beograd, Brisel, Vašington -- Predsednik Srbije ocenio je da Vlada Srbije ne može da ostvari prioritetne ciljeve, kao što je ulazak Srbije u Evropsku uniju.
Govoreći o prijemu Srbije u Evropsku uniju, Boris Tadić je ocenio da je, uz reformski kurs, to najranije moguće 2012. godine. Tadić je za list Danas rekao da Vlada ne može da bude koncipirana kao "konferedarcija ministarstva" već da mora da bude vođena jasnim planom i serijom snažnih i hrabrih poteza. On je predložio da se izbori održe sada jer smatra da je to najracionalnije rešenje.On je rekao da treba što pre izvršiti obaveze prema Hagu, ne samo zbog toga što nas na to obavezuje zakon i međunarodno pravo, već zbog unutrašnjih vrednosti jer, kaže Tadić, ne može se dopustiti da ljudi osumnjičeni za ratne zločine budu na slobodi.
Ljajić: Mladić do 2005. u Srbiji
Činjenice govore da je haški optuženik Ratko Mladić od 1997. do 2005. godine bio najvećim delom u Srbiji, izjavio je predsednik Saveta za saradnju sa Haškim tribunalom i bivši ministar za ljudska i manjinska prava Rasim Ljajić. "Ako znamo da Mladić nije tu, onda moramo da im kažemo tačnu lokaciju gde je. Činjenice govore da je od 1997. do 2005. godine najvećim delom bio u Srbiji. Prema tome, mi nemamo nikakve podatke kojima ćemo govoriti da se on nalazi u nekoj drugoj zemlji", rekao je Ljajić. "Svakako da, ako bismo mi ustanovili da je u nekoj drugoj zemlji, i uverili u to međunarodnu zajednicu, skinuli bismo dobar deo odgovornosti sa naših leđa", dodao je on.
"Drugi bitan momenat je da su, manje više, otkrivene lokacije na kojima je boravio u pomenutom periodu 1997-2005. godine. Računalo se da će te informacije biti dovoljne da dovedu do Mladića, ali se to nije dogodilo. Preostaje da civilne i vojne službe bezbednosti nastave potragu za njim", rekao je Ljajić. On kaže i da nema napretka u hapšenju Mladića, osim da je uhapšeno 11 njegovih pomagača i drugih koji su ga štitili. On je za Glas javnosti rekao da Srbija mora da reši problem Mladića ako želi da nastavi pregovore sa EU i ocenio da je prekidom pregovora o stabilizaciji i pridruživanju došlo do "političke destabilizacije u zemlji".
Međutim, ministar i član Nacionalnog saveta Zoran Lončar kaže da je osnovni problem u procesu saradnje sa Tribunalom u ovom trenutku to što se od zemlje očekuje ono što je jako teško uraditi, da se dokaže negativna činjenica - da neko nije na teritoriji jedne zemlje. Lončar je za Tanjug rekao da je u svim ostalim oblastima uspostavljena potpuna saradnja sa Tribunalom, prenosi RTS.
Ostale vestiArhiva
- 16/05 Mali: Potpisan ugovor o nabavci dve „krtice“…
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…