Vesti
Politika
EU i jednostrana nezavisnost Kosova12.12.2007. 12:00
Izvor: B92

Šefovi diplomatija EU verovatno će u februaru "primiti k znanju" jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova, navode izvori.
Oni će primiti k znanju za tada očekivanu jednostranu nezavisnost i prepustiti svakoj članici da sama donese odluku o njegovom priznavanju, rekli su agenciji Beta evropski diplomatski izvori u Briselu. Takav "scenario" za rešenje statusa Kosova zamišljen je na osnovu postupka u slučaju proglašenja smostalnosti Crne Gore, navode izvori. Zvaničnici Saveta ministara EU, međutim, dodaju da je jako važno šta će se događati u Savetu bezbednosti UN i da Evropska unija još nije blizu takvog scenarija.
Pored Kipra, koji odlučno odbija priznavanje takvog jednostranog kršenja Povelje UN, i Španija, Rumunija, Slovačka i delom Grčka, takođe su na mogućnost takvog čina stavili ozbiljne zamerke na zasedanju šefova diplomatija evropske dvadesetsedmorice u ponedeljak.
Španski ministar Migel Anhel Moratinos je tada poručio da "za Španiju jednostrano proglašavanje nezavisnosti nije pozitivno i da će zato nastojati da se to ne dogodi".
On je rekao da Madrid "poštuje međunarodno pravo i jedinstvo Evropske unije", ali je istakao i da "nikad u istoriji gaženje prava nije bilo dobro".
Međutim, ako se postigne zajednički stav EU, a to bi moglo da znači da se u usvojenoj odluci ne pominje izričito reč "nezavisnost", onda bi, kako se tvrdi, svaka članica EU, jer to "kolektivno" ne može EU, odlučila da li će priznati otcepljenje Kosova od Srbije i formiranje nove države.
Ali i za usvajanje zajedničkog stava bi bilo nužno jedinstvo, odnosno, kako se to zamišlja, da se Kipar i još neke zemlje "konstruktivno uzdrže", da ne bi blokirale takvu odluku.
Slovenačko predsedništvo EU bi u februaru zakazalo vanredni sastanak Saveta ministara sa ciljem da se članice Unije izjasne i postupe na takav način, u očekivanju da "ubrzo dvadesetak zemalja EU prizna Kosovo".
To će svakako učiniti i SAD, neki susedi na zapadnom Balkana i više "muslimanskih zemalja".
Ipak, ceo postupak bi mogao da se otegne mesecima i zato je jako važno za EU da na Kosovu počne da razmešta svoju misiju "vladavine prava", koja bi u roku od 120 ili 90 dana zamenila UNMIK, čime bi počeo da se sprovodi "oštro ograničen" plan Martija Ahtisarija, što znači uspostavu "nadzirane nezavisnosti".
Ovakvi nagoveštaji su "u opticaju", rekli su ovi izvori, ali su predočili da je još "dug put do takvog raspleta", jer "tek treba postići unutrašnji zajednički stav, na kojem će morati da se radi pošto je stanje složeno".
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…