Vesti
Politika
Korak ka podeli Kosova15.12.2007. 14:00
Izvor: Blic

Među 27 članica preovladava mišljenje da na poteze tamošnjih Srba, koji bi eventualno proglasili da ostaju u sastavu Srbije, ne bi trebalo oštro reagovati. Praktično, to bi bilo prećutno priznavanje podele Kosova koja kao takva ne bi bila i administrativno ozvaničena.
Po takvom scenariju, Srbi bi jednostavno bili ostavljeni sa tom svojom odlukom, niko ih ne bi prisiljavao da prihvate Prištinu, a Kfor bi i dalje ostao na severu.
To pitanje bi konkretno došlo na red prilikom ulaska Srbije u EU, kada bi Beograd morao da se odredi prema svojim granicama. Tada bi tek Srbija ipak morala da prizna nezavisnost ostatka Kosova, a dobila bi severni deo.
Deo članica EU, koje zbog celokupne situacije u kojoj pravno gledano misija EU navlačenjem „na mišiće“ treba da dođe na Kosovo i otuda insistiraju na podršci Rusije i Saveta bezbednosti, ozbiljno je zabrinut zbog činjenice da je Brisel osmislio samo prve korake u rešavanju kosovske krize.
Osim poteza - proglašenje nezavisnosti koordinisanom deklaracijom i upućivanja misije EU, Brisel nema strategiju za slučaj da se situacija na terenu ne odvija onako kako je zamišljeno i svi planovi mogu se podvesti pod - „nadamo se“.
U takvom scenariju, trenutno, Brisel veruje da će na severu Kosova ostati mirno i da Srbi neće povlačiti drastične poteze poput napuštanja srpskih policajaca Kosovske policijske službe, pa do delovanja raznih paralelnih struktura Beograda na terenu. Ipak, za svaki slučaj Kfor je još ranije izgradio bazu na severu koji inače kontrolišu francuski pripadnici. U novoj bazi su Nemci i Amerikanci.
Veru Brisela objasnio je i glavni čovek pregovaračke trojke Nemac Volfgang Išinger koji je na pitanje šta ako na severu proglase nezavisnost odgovorio da veruje da će Srbi reći „ostajemo u sastavu Srbije“, a ne „otcepljujemo se od Kosova“. Ma kako zvučalo Išingerovo objašnjenje zapravo jeste suština - Srbi sa severa će pratiti zvaničnu politiku Beograda, a to je da je Kosovo i dalje u sastavu Srbije tako da i neće imati od čega da se otcepljuju. Ukoliko bi rekli „otcepljujemo se“ to bi značilo da su priznali nezavisno Kosovo. Tako su, u zamršenoj situaciji poput kosovske, tumačenja i terminologija iznova presudne.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…