Vesti
Politika
Segolen Rojal protiv šestočlanog jezgra EU24.06.2006. 12:00
Izvor: Danas
Kandidatkinja socijalista za predsednika Francuske odbacila ideju Nikole Sarkozija
"Ne računam na dominaciju nekih država članica nad ostalim. Nekim deklaracijama već smo naškodili takozvanim malim državama", istakla je Rojalova
Pariz - Vodeći kandidat socijalista za predsednika Francuske Segolen Rojal odbacila je predlog svojih protivnika iz redova desnog centra da se unutar Evropske unije oformi snažnije jezgro šest najvećih država članica. Rojalova odnedavno u francuskoj javnosti važi za protivkandidata desničara Nikole Sarkozija, na izborima koji treba da se održe maja 2007.Neka istraživanja javnog mnjenja pokazala su da bi Rojalova i Sarkozi mogli da vode borbu rame uz rame, dok bi se kampanja pretežno usredsredila na borbu protiv kriminala. U intervjuu za Mond Rojalova je kazala da se protivi ključnoj ideji Sarkozija da šest najvećih država Unije kroz tešnju saradnju preuzmu liderstvo u bloku. "Ne računam na dominaciju nekih država članica nad ostalim. Nekim deklaracijama već smo naškodili takozvanim malim državama", istakla je Rojalova.
"Pogledajte štetu koju je Žak Širak napravio u državama na istoku", rekla je Rojalova, podsećajući na čuvenu opasku predsednika iz 2003, da su nove države članice EU "propustile dobru priliku da ućute", kada je reč o Iraku. Ona je, takođe, istakla da EU treba novi ustavni ugovor, uprkos odbacivanju ustava na prošlogodišnjem referendumu. "Treba nam novi ugovor, koji bi pre svega trebalo da bude socijalan", izjavila je Rojalova.
"Sadašnja Evropa ima samo jednu nogu, ekonomsku. Bez druge, socijalne, ništa nije moguće", kazala je Rojalova označavajući svoje uverenje da bi novi ustav trebalo da obuhvati snažniju socijalnu zaštitu. Njene razlike u stavovima sa Sarkozijem u pogledu ustava manje su jasne u odnosu na razlike koje se odnose na ideju o šestočlanom jezgru.
Sarkozi je predložio implementaciju najvažnijih elemenata ustava korak po korak, istovremeno verujući da ustav u sadašnjem obliku neće stupiti na snagu. Dvoje kandidata su se, međutim, složili da je neophodno usklađivanje poreza unutar EU. "Više od bilo kakvih tehničkih pitanja, treba nam iskrena politička volja da se napravi ono što zovem opipljivom Evropom, koja bi bila kombinacija podsticajne konkurencije, socijalne i poreske harmonizacije i razmene iskustava u industriji, istraživačkim, poslovnim i socijalnim programima", kazala je Rojalova.
Ostale vestiArhiva
- 16/05 Mali: Potpisan ugovor o nabavci dve „krtice“…
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…