Vesti
Politika
Bez EU smo Rusiji samo glavobolja18.05.2008. 14:00
Izvor: Blic

Šta će se dogoditi ako se manjina koja je za izolaciju ipak domogne vlasti?
- Ako nas ta manjina, u nekoj koaliciji, ipak povede ka izolaciji, to neće dugo da traje, ali će Srbiju mnogo da košta. Jer, kapital se ponaša po mentalitetu krda. Kao što je doticao u sve većoj navali od 5. oktobra 2000. donedavno, tako će, ako krene da otiče, začas da se pretvori u bujicu koju sama promena političke scene neće moći da zaustavi.
Kako sprečiti da se to dogodi?
- Za rešavanje zamršene spoljnopolitičke situacije u Srbiji potrebno je da njeni lideri, ma koji bili, mogu da pregovaraju, dogovaraju, obećavaju - a zatim sprovode te dogovore. I druge zemlje imaju teške untarpolitičke odnose, ali suprotstavljene političke strane diskretno „preuzimaju“ obavljeni spoljnopolitički posao jedne od drugih. Dakle, potreban je društveni konsenzus o najvišem spoljnopolitičkom interesu, konsenzus koji će politička elita poštovati. Meni je drago što su ovi izbori pokazali da je takav konsenzus ne samo moguć, već i neophodan. Tanka parlamentarna većina teraće onoga ko oformi vladu da radi s drugom stranom na obezbeđivanju tog jedinstva i to je dobro.
Kako doživljavate podeljenost političkih stranaka po pitanju neophodnosti pridruživanja EU i, s druge strane, okretanja ka istoku i Rusiji?
- Potpuno je lažna dilema „Rusija ili EU“. Bez Evropske unije mi smo Rusiji samo glavobolja. I ako bismo pokušali da tako postavljamo stvari, a izbori, mislim, pokazuju da nećemo, na kraju bismo uspeli da i Rusija od nas digne ruke. Deo Evropske unije i Rusija imaju oprečne stavove po pitanju Kosova, za nas vitalnog pitanja, ali svi jednako imaju interes da se to pitanje reši. Jasno je da će to zahtevati kompromis, a mi imamo najveći interes da se on pronađe. Suludo je što neki ljudi postavljaju Istok i Zapad kao dilemu za Srbiju. Srbija je najzapadnija pravoslavna slovenska zemlja. Srbija ima ugovore o slobodnoj trgovini ili preferencijalne tretmane i s Istokom i sa Zapadom. Srbija ima jedan od najkosmopolitskijih gradova u Evropi. Pa to je u današnjem globalizovanom svetu bogatstvo! Nama je komparativna prednost da budemo most, a ne da gradimo prepreke i okrećemo leđa.
Kao bivšeg ministra energetike, pojedinci vas i danas pominju kao osobu koja je nameravala da „uništi“ EPS?
- Imam ogromno poštovanje prema Elektroprivredi Srbije i mislim da mudro upravljanje tim dragocenim resursom jeste jedna od velikih prilika za Srbiju. Energetska situacija u svetu, a naročito na Balkanu, vrlo je tesna i mi u toj situaciji imamo odlično osmišljen i prilično dobro održavan sistem koji moramo bolje da razvijamo. Međutim, ja sam uvek smatrala da naši energetski sistemi treba da služe dugoročnim interesima građana, a to se nije poklapalo s kratkoročnim interesima pojedinaca zaposlenih u tim sistemima.
Čime se sada bavite?
- Radim u agenciji Ujedinjenih nacija koja sprovodi razvojne programe i postkrizno oporavljanje zemalja. Aktivnosti agencije odvijaju se uglavnom kroz kancelarije u 24 države, a sastoje se od brojnih programa kao što su programi razvoja manje razvijenih opština, programi osposobljavanja državne administracije, isprobavanje inovativnih rešenja u socijalnoj zaštiti ili podrška u izradi strateških dokumenata kao što je to nedavno usvojena Strategija održivog razvoja Srbije. Moj posao je zaista lep i u ovih 16 meseci koliko sam na funkciji posetila sam dvadesetak zemalja. Zaista sam mnogo videla i naučila.
Nameravate li da se vratite u Srbiju?
- Svakako. Meni je u Srbiji dom. Taj povratak zavisi od istih stvari kao i kod i kod drugih ljudi. Najviše od toga mogu li da radim nešto što me zanima, a da time svojoj deci omogućim najbolje školovanje.
Je li porodica sa vama?
- Da, sa mnom su. Najstarija kći je na koledžu. Prilagođavaju se polako, ali im, kao i meni, nedostaje Beograd i nikome se ne ostaje ovde dugoročno.
Svojevremeno ste izjavili da ćete jednog dana biti predsednik Srbije. Gajite li još takve ambicije?
- (smeh) Mislite li na izjavu kad sam imala osam godina?
Pominjani ste kao jedan od kandidata za budućeg srpskog premijera. Da li vas je neko tim povodom kontaktirao?
- Ne, nikakvih razgovora nije bilo i drago mi je što ne verujem da ću morati da razmišljam kako bih na takvo pitanje odgovorila. Inače sam u kontaktu s kolegama iz državnog vrha, kao i s kolegama koji su danas u opoziciji ili nevladinom sektoru. Komunikacije nisu česte, ali su uvek tople.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…