Vesti
Politika
Napadi i odbrana statuta Vojvodine04.10.2008. 14:00
Izvor: Politika

„Politika” objavljuje najosporavanije odredbe nacrta budućeg pokrajinskog najvišeg zakonskog akta, na osnovu kojih neki kritičari tvrde da je to osnov za novu republiku u Srbiji, a drugi da nudi nedovoljan stepen autonomije, kao i objašnjenja autora
Skupštini Vojvodine juče je upućen Predlog statuta pokrajine o kome bi poslanici trebalo da se izjasne 14. oktobra. Desetodnevna javna rasprava o predloženom tekstu upravo je završena i predlagač, odnosno vladajuća većina u pokrajinskom parlamentu, u konačnu verziju je uvrstio 68 od pristiglih 135 primedbi. Kako je juče rekao koordinator radne grupe Dragoslav Petrović (DS) usvojene izmene su mahom jezičke prirode, a promene su izvršene u polovini od 70 članova.U međuvremenu, nacrt, koji se pojavio pre dve nedelje, izazvao je oštre reakcije opozicionih stranaka iz desnog političkog spektra, koje bi se mogle svesti na ocenu da ovakav statut znači uvod u stvaranje nove republike u Srbiji. Druga grupa kritičara bila je na sasvim suprotnom stanovištu i smatrala da ni ovim statutom Vojvodina neće dobiti dovoljan stepen autonomije.
Predstavnici predlagača (Za evropsku Vojvodinu, Mađarska koalicija, SPS–PUPS–PVRER i LSV–Zajedno za Vojvodinu), pak, ističu da su predloženim tekstom nastojali da maksimalno iskoriste nadležnosti koje su novim Ustavom Srbije date autonomnim pokrajinama, te da je ovaj predlog u potpunosti usaglašen sa najvišim pravnim aktom države.
Međutim, juče je poslanička grupa Lige socijaldemokrata Vojvodine, koja je takođe članica vladajuće koalicije, saopštila da nije među predlagačima zato što je toj stranci utvrđeni predlog dostavljen tek juče ujutro, bez mogućnosti da na bilo koji način interveniše u konačnom tekstu.
A u upravo završenu javnu raspravu o predloženom statutu uključili su se i pojedini stručnjaci za ustavno pravo, kao i nevladine organizacije.
Poslednju reč o novom vojvođanskom statutu ima Skupština Srbije, koja „daje prethodnu saglasnost na statut autonomne pokrajine”, većinom glasova svih narodnih poslanika. Republički parlament, međutim, nema određen rok u kome bi morao da donese odluku o predloženom statutu pokrajine.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…