Vesti
Politika
Krilo ga 30 jataka09.10.2008. 20:00
Izvor: Glas javnosti

- Pretkrivičnim postupkom obuhvaćeno je 30 građana, za koje se sumnja da su formirali mrežu i Župljaninu pomagali u skrivanja i pribavljanju lažnih dokumenata. Tužilaštvo je utvrdilo da je Župljanin koristio identitet mrtvog Branislava Vukadina, da je originalne papire dobio iz Republike Srpske i da su mu na osnovu njih izdata nova lična dokumenta u Bačkom Petrovcu, a za to je bila neophodna pomoć u tamošnjoj policiji. Takođe je provaljen i Župljaninov šifrarnik, pa na osnovu njega znamo da se on od 1999. godine, sem u Srbiji, skrivao u još četiri države i na ukupno 27 lokacija - rekao je Vekarić za Glas javnosti.
On je dodao da je prema operativnim saznanjima Tužilaštva i MUP, Župljanin boravio u Lagosu u Nigeriji, Moskvi, Parizu i u više navrata i u Crnoj Gori. Vekarić je naglasio da Tužilaštvo za ratne zločine zna da Župljanin „iz pritvora Haškog tribunala i dalje vrši pritisak na svedoke i zastrašuje ih u telefonskim razgovorima“, te da će o tome upoznati i Tužilaštvo u Hagu. Vekarić je rekao da postoje indicije da su Župljaninovi jataci bili povezani i sa drugim haškim beguncima.
Stojan Župljanin bio je tokom ratnih sukoba i BiH načelnik Centra službi bezbednosti u Banjaluci i policijski funkcioner na najvišem položaju u Bosanskoj Krajini. Optužnica Haškog tribunala tereti ga da je planirao, podsticao, naređivao i činio zločine protiv čovečnosti i da je pomagao u planiranju, pripremanju i sprovođenju etničkog čišćenja na teritoriji Banjaluke, Bosanske Krupe, Bosanskog Novog, Bosanskog Petrovca, Čelinca, Donjeg Vakufa, Ključa, Kotor Varoši, Prijedora, Prnjavora, Sanskog Mosta, Šipova i Teslića.
Župljanin je 11. juna ove godine uhapšen u Pančevu, gde je živeo koristeći identitet Branislava Vukadina. Kod istražnog sudije odbio je da primi hašku optužnicu, tvrdeći da je pogrešno utvrđen njegov identitet i da on nije Stojan Župljanin, već Branislav Vukadin. Desetak dana posle hapšenja, Župljanin je prebačen u pritvorsku jedinicu Haškog tribunala u Sheveningenu, a na prvom pojavljivanju pred sudom negirao je navode optužnice, tvrdeći da nije kriv.
Nekoliko meseci pre hapšenja, policija je 26. marta, nakon dojave, pretresla i jedan stan u Nišu. Nađeni tragovi ukazali su da je Župljanin boravio u njemu. Nešto ranije, Župljaninova porodica pozvala ga je putem medija da se preda, navodeći da iz dana u dan trpi velike pritiske i da je zbog izolacije na ivici egzistencije.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…