Vesti
Politika
Kertes priznao kriminal, država ćutala27.05.2006. 10:15
Izvor: Glas javnosti
Haški istražitelj Torkildsen došao do istine o srpskom novcu na Kipru, a Dinkić nije
U Torkildsenovom izveštaju citirana je izjava Mihalja Kertesa, data haškim istražiteljima, da su on i njegovi saradnici za 14 meseci izneli više od 508 miliona maraka prihoda od carina, koje su deponovali na račun firme Bronjncourt 048-33-17016 u Popular banci na Kipru. Zašto grupa Mlađana Dinkića Vladi Srbije nije podnela izveštaj gde je otišao taj novac - pita Predrag ĐorđevićPored bivšeg guvernera Dinkića i odgovornih u Narodnoj banci Jugoslavije, pre svega Mire Erić-Jović, sadašnjeg viceguvernera, zatim Miroljuba Labusa, Vesne Džinić, Nikole Živanovića, Dušana Lalića i Mladena Spasića, izveštaj Mortena Torkildsenda, finansijskog istražitelja Haškog tribunala, koji je objavljen u maju 2002. godine, otkriva i odgovornost drugih državnih organa, a pre svega Ministarstva pravde i državnog tužilaštva.
Tim izveštajem nezavisni stručnjak je došao do svih onih podataka o nelegalnom osnivanju, a samim tim i postojanju of-šor kompanija Beogradske banke, a što je i najznačajnije, i odlivanju iz Srbije milijardi dolara. Pošto je Torkildsen došao i do više desetina računa tih nelegalnih firmi u Popular, a sada Laiki banci, kako to da Dinkić, Živanović, Spasić i ostali, istražujući u Srbiji i na Kipru, to nisu ustanovili i vratili novac u zemlju.
Ili, što je još zanimljivije, kako to da srpski funkcioneri nisu podneli ni krivičnu prijavu protiv odgovornih koji su na Kipar u džakovima odnosili novac. Odgovor je svima jasan. U tom slučaju oni bi priznali istinu o srpskom novcu i morali bi da ga vrate u legalne tokove države - otkriva Predrag Đorđević, u obrazloženju krivične prijave protiv navedenih funkcionera, koju je podneo 17. februara 2006. godine.
7 pitanja za 7 prijavljenih
Na osnovu tog izveštaja, baziranog na obimnim istraživanjima u više zemalja, dodaje on, Ministarstvo pravde i Tužilaštvo su morali da pokrenu istražne radnje u Srbiji, i ako ima elemenata, krivično gone sve osobe koje su, na osnovu izveštaja, nedvosmisleno kršile domaće i međunarodne zakone. "Uzećemo samo jedan primer iz tog izveštaja koji pokazuje kako se država i njeni čelnici odriču državnog novca. U Torkildsenovom izveštaju citirana je izjava Mihalja Kertesa, data haškim istražiteljima, da su on i njegovi saradnici izneli za 14 meseci - od 29. januara 1998. do 22. marta 1999. godine, više od 508 miliona maraka prihoda od carina, koje su deponovali na račun firme Bronjncourt 048-33-17016 u Popular banci na Kipru", otkriva Đorđević.
Na osnovu Kertesovog priznanja, odmah se nameću logična pitanja:
1) Ako su to zaista prihodi od carina, dakle budžetski prihodi, zašto nisu deponovani na odgovarajući račun u zemlji u Narodnu banku Jugoslavije?
2) Ako je tih 508 miliona maraka trebalo da posluži za nabavku oružja i opreme, zašto nije prebačen normalnom bankarskom transakcijom iz Beograda na Kipar, jer tada nema UN sankcija, već je odnet keš?
3) Ako je državni novac iznesen u inostranstvo, za potrebe države a prihod je od carine, zašto nije deponovan na državni račun u Beogradskoj banci, jer je ona normalno poslovala bez ikakvih ograničenja i sankcija?
4) Ako je država htela da izbegne deponovanje novca u Beogradsku banku iz bilo kog razloga, nego je želela da koristi neku firmu za te svrhe, zašto nije otvorena kompanija u korist države ili osobe koja predstavlja državu, već je novac deponovan na račun firme koja pripada privatnom licu, a koje o tome ne zna ništa?
5) Ako je već novac iznet i deponovan na račun privatne kompanije, zašto država nije obavestila tu osobu kome se deponuju pare i napravila određeni aranžman s njom, već je koristila tu firmu u inostranstvu bez znanja te osobe - vlasnika firme?
6) Zašto je dozvoljeno strancima da "skidaju" taj novac, državni novac od carine, koji za to nemaju nikakvo legalno ovlašćenje?
7) Zašto grupa Mlađana Dinkića Vladi Srbije i drugim državnim organima nije podnela izveštaj za koje svrhe je utrošeno 508 miliona nemačkih maraka?
- U isti red krivičnih dela spada i ono vezano za uplatu čak 89 miliona nemačkih maraka sa računa Fonda za razvoj Srbije na račun nelegalne firme Antedžol. I taj dokument (sudski dok. br. 36) podnosim sudu. Zato je neophodno utvrditi zašto je državni novac Srbije uplaćen na račun de-jure privatne firme u vreme kada Jugoslavija više nije bila pod sankcijama. Takođe, neophodno je utvrditi kako su ti milioni trošeni, da li je nešto od tog novca ostalo na računima privatnih lica, i obezbediti dokaze i izvršiti povraćaj novca. To je bio jedan od zadataka tima za istraživanje kojem je šef bio prijavljeni Mlađan Dinkić, a članovi tima, takođe prijavljeni, Dušan Lalić, Nikola Živanović i Mladen Spasić. Oni su bez sumnje došli do svih podataka o sudbini tog novca, ali su o svojim nalazima propustili da obaveste Komisiju za ispitivanje zloupotreba i Vladu Republike Srbije. Na taj način su omogućili sticanje protivpravne imovinske koristi trećim privatnim licima i ujedno naneli štetu Srbiji - naglašava Đorđević.
Skrivanje dokumentacije
Posebno ukazujem na činjenicu, nastavlja on, da je advokat Angelides u prepisci sa advokatskom kancelarijom "Tasos Papadopulos", koja je vodila 13 nelegalnih kompanija Beogradske banke, tražio na uvid i u posed sva dokumenta kompanija Antedžol i Bronjncourt na osnovu činjenice da su njegovi klijenti (LJiljana Radenković i Radmila Budišin) de-jure vlasnici tih firmi, pa prema tome advokatska kancelarija koja je registrovala te of-šor kompanije mora samo da ispunjava naloge de jure vlasnika. (sudski dokument broj 20).
- Iz te prepiske jasno proizilazi da je advokatska kancelarija Papadopulosa, sada predsednika Kipra, odbila da preda bilo kakva dokumenta advokatu Angelidesu, upućujući njega i njegove klijente na - Beogradsku banku d. d. COBU. Time Papdopulosova advokatska kancelarija ne priznaje de jure stanje, već isključivo, de fakto, dakle vlasništvo nad kompanijama priznaje jedino Beogradskoj banci, odnosno državi Srbiji. I time se definitivno, u 2002. godini, pobijaju sve postavke Dinkića, Labusa, Lalića, Živanovića i ostalih koji grčevito pokušavaju da svu krivicu svale na dve građanke, u ovoj prijavi predložene kao svedoci, kako bi sprečili državu da pokrene pitanje svojih para - ističe Đorđević.
Ostale vestiArhiva
- 16/05 Mali: Potpisan ugovor o nabavci dve „krtice“…
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…