Vesti
Politika
Ministri ne mogu izbeći odgovornos24.08.2010. 12:00
Izvor: blic

Ubuduće ne bi trebalo da bude nedodirljivih, čak ni među najvišim funkcionerima u Vladi Srbije. Ukoliko povrede pravo građana i ombudsman pokrene disciplinski postupak, on neće naići na neprobojni zid administracije i stranačkih interesa, već njegova inicijativa može dovesti i do toga da funkcioneri budu razrešeni funkcije.
Najkraće opisano, ovo je jedan od dogovora postignut na jučerašnjem sastanku zaštitnika građana Saše Jankovića i premijera Mirka Cvetkovića. Zasad je potpuno poštovanje obaveze saradnje državnih organa sa zaštitnikom građana i sprovođenje njegovih preporuka obećanje premijera. Praksa će pokazati da li je to i novo poglavlje u odnosu Vlade Srbije ili samo deklarativna priča vlasti.
- Najveći je problem i najviše propusta u radu ima kada je činovnik svestan ili sa velikom izvesnošću zna da mu se za propust u radu neće ništa dogoditi. Svojevremeno sam bio podneo zahtev za razrešenje jednog visokog funkcionera i ništa se nije dogodilo, a za to je potrebna politička volja. Tražio sam odgovornost za propuste na radnom mestu i dobio obećanje da će eventualno pokretanje disciplinskog postupka ubuduće biti uvaženo - kaže za "Blic" ombudsman Janković.
Odgovornost za povredu prava građana trebalo bi, ukoliko i u praksi bude sproveden juče iznet stav premijera, da bude podjednaka i za službenike i za ministre.
- Odgovornost podjednaka za sve i ministri ne treba da budu izuzeti ukoliko učine propust. Ono o čemu glasa Vlada Srbije, to zaštitnik građana ne može da kontroliše, ali zato može rad ministarstva, odnosno ministra koji ima pravo da donosi pojedine odluke. Zakon kaže da ukoliko se utvrdi propust, a nema želje da se ispravi, tada mogu da tražim i razrešenje - pojašnjava Janković.
Juče je iz Vlade Srbije upućen i prvi javni poziv svim strukturama vlasti da sarađuju sa zaštitnikom građana. Zaštitnik građana na sastanku je zatražio i da njegovi nalazi, nakon provere ugovora koje državni organi ili javne službe potpisuju sa privatnim firmama, budu uvaženi. Ukoliko se na osnovu analize utvrdi da privatnik nije redovno uplaćivao doprinos zaposlenima, organi neće moći da zaključe ugovor sa tim preduzećem. Prema obećanju, trebalo bi da bude ispoštovano i ukoliko ombudsman ukaže na to da je neko građevinsko preduzeće prevarilo građane za stanove, tako da se posebno razmatra izdavanje dozvole takvoj firmi.
Ostale vestiArhiva
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…
- 09/03 Prošle sedmice u Srbiji održano najmanje…
- 07/03 Simić (PSG): Tražićemo smenu gradskog sekretara…
- 09/01 Marta Kos razgovarala sa Tanjom Miščević:…