Vesti
Politika
Većina u EU više neće da čeka
23.10.2010. 14:00
Izvor: novosti
Većina u EU više neće da čeka
Odluka Saveta ministara u ponedeljak najverovatnije pozitivna, još sporan tekst odluke. Zemlje EU ubrzano ratifikuju SSP
Šefovi diplomatija Evropske unije trebalo bi da u ponedeljak u Luksemburgu političkim dogovorom zatraže od Evropske komisije mišljenje o spremnosti Srbije da dobije status kandidata za članstvo u EU, uz naglašavanje obaveze saradnje Beograda sa Haškim tribunalom.

To je u petak stavilo do znanja belgijsko predsedništvo EU, uz objašnjenje da se za novi korak Srbije ka članstvu u Uniji zalaže 26 članica, dok još ima ”ograda” na strani Holandije.

FILE: DRUGI ĆE DA ODLUČE Evropski komesar za proširenje Štefan File rekao je da je optimista povodom mogućnosti da Ministarski savet Evropske unije u ponedeljak u Luksemburgu prosledi Evropskoj komisiji aplikaciju Srbije za članstvo u EU. - To nije pitanje za mene, o tome odlučuju ministri zemalja članica, ali ja sam optimista - rekao je File.

Neimenovani visoki zvaničnik predsedništva Unije je rekao da ima zemalja koje se protive tome da se u odluci izričito navede obaveza hapšenja i predaje Haškom sudu dvojice preostalih optuženika. Sada se pokušava postići dogovor sa novim holandskim ministrom inostranih poslova da prihvati formulaciju da se uopšteno naglasi ”nužnost saradnje Srbije sa Haškim sudom”. Moguće je da se u tekstu odluke u ponedeljak insistira i na nekoj vrsti monitoringa, odnosno praćenja načina kako Srbija ispunjava obavezu prema Tribunalu.

Nekoliko partnera u EU je naklonjeno spominjanju dvojice haških begunaca koje je nužno uhapsiti da bi Srbija dalje napredovala ka članstvu EU, dok, izgleda, većina to ne želi.

- Još je rano da bismo mogli da kažemo da imamo dogovor. Nadamo se da ćemo uspeti da ostvarimo pozitivan rezultat u ponedeljak. Razgovori se nastavljaju s našim holandskim kolegama, kao, uostalom, i sa 25 ostalih zemalja članica - izjavio je u petak za ”Novosti” portparol belgijskog ministarstva spoljnih poslova Bart Uvri.

U međuvremenu, Luksemburg i Slovenija odlučili su da pred ponedeljak daju zamah integracionim procesima Srbije, pa su usvojili Sporazum o pridruživanju i stabilizaciji, kao uslov statusa.

Za nepunih pet meseci, otkako je Savet ministara EU odlučio da odmrzne proces ratifikacije SSP, paraf na ovaj dokument stavilo je osam država, što je skoro trećina ukupnog broja članica Unije.

Očekuje se da se njihov broj značajno poveća do kraja godine, jer ima dosta zemalja koje su u završnoj fazi ratifikacije, kaže za ”Novosti” Milica Delević, direktorka Kancelarije za evropske integracije.

- Proces potvrđivanja sporazuma može da traje godinama, ali nadam se da će se u slučaju Srbije odvijati mnogo brže. Hrvatska je, na primer, čekala dve i po godine da sve zemlje ratifikuju sporazum, s tim što je tad EU imala 15, a sada broji 27 članica - kaže Delevićeva.

Osim Holandije, koja je otvoreno poručila da neće potpisati SSP bez pune saradnje Srbije sa Haškim tribunalom, sve ostale zemlje EU su ušle u proceduru potvrđivanja SSP. U pojedinim državama taj postupak je komplikovaniji, pa je za njegovo okončanje ponekad potrebno i do godinu i po dana, kao u slučaju Belgije. Britanski ambasador Stiven Vordsvort nedavno je za ”Novosti” izjavio da će proces ratifikacije u britanskom parlamentu biti završen u narednih nekoliko meseci, a i Francuska je uveliko započela proceduru potvrđivanja.