Vesti
Politika
Dejanović: Kina dosledna u podršci suverenitetu Srbije
26.08.2011. 20:00
Izvor: Blic
Dejanović: Kina dosledna u podršci suverenitetu Srbije
Peking - Kina ostaje dosledna podršci suverenitetu i teritorijalnom integritetu Srbije i kineska politika računa na saradnju sa zapadnim Balkanom, izjavila je danas predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović.
Đukić Dejanović, koja predvodi parlamertarno-privrednu delegaciju u višednevoj poseti Kini, rekla je Tanjugu posle razgovora sa potpredsednikom Kine Si Đinpinogom u zgradi Parlamenta, da Kina ostaje pri stavu u vezi sa suverenitetom i integritetom Srbije.
Ona je podsetila da će 29. avgusta biti održana još jedna sednica Saveta bezbednosti UN sa temom Kosova i Metohije.
Uz ocenu da je razgovor sa potpredsednikom Kine bio razgovor o perspektivi odnosa dveju država, Djukić Dejanović ja prenela stav koji je srpska delegacija iznela - da Srbija bude centar strasteških odnosa Balkana i Kine.
- Izneli smo stav da bismo voleli da Srbija bude centar strateških odnosa i ekonomskog razvoja zapadnog Balkana i Kine, a od sutra ćemo početi da obilazimo i druge regione, ne samo Peking - rekla je predsednica srpske skupštine.
Ona je ukazala da se Si Djiping u naredne dve godine priprema za funkciju predsednika Kine i sekretara Komunističke partije Kine.
Si Điping je tokom jednočasovnog razgovora sa Djukić Dejanović rekao da su Srbija i Kina "svevremenski prijatelji", što je 2009. godine i potvrdjeno uspostavljanjem strateškog partnerstva.
Đukić Dejanović je naglasila da će privredna delegacija imati sastanke sa privrednicima Kine, a parlamentarna sa svojim kolegama.
Predsednica Skupštine Srbije je uzvratnu posetu Kini, na poziv Kineskog narodnog kongresa Vu Banguoa, počela susretom sa stalnim članovm Politbiroa SK Centralnog komiteta Komunističke partije He Guoćiangom, koji je naglasio da su dve zemlje već ostvarile dobru saradnju, ali da se nada da će ona i u buduće biti razvijana.
On je podsetio na dobru trgovinsku razmenu, adekvatan način rešavanja pitanja finansiranja TE „Kostolac“ i na druge privredne i ekonomske aranžmane Srbije i Kine.
- Kada smo pre mesec dana bili u vašoj zemji osetili smo svu simpatiju srpskog naroda prema kineskom i nadam se da će vaša poseta doprineti unapređenju prijateljskih odnosa naše dve zemlje - rekao je He Guoćijang.
U delegaciji Skupštine Srbije su poslanici Velimir Ilić (NS), Meho Omerović (ZES), Jorgovanka Tabaković (SNS), Jelena Trivan (ZES), Branko Ružić (SPS-JS), Dragan Todorović (SRS), Nikola Lazić (D S S), kao i generalni sekretar republičkog parlamenta Veljko Odalović.
U privrednoj delegaciji je i savetnik premijera Srbije za energetiku Petar Škundrić, kao i predstavnici Elektroprivrede Srbije, "Agrobanke" i nekoliko firmi.
Đukić Dejanović je za sutra najavila posetu gradu Čungćingu, koji ima oko 30 miliona stanovnika i koji je tokom Drugog svetskog rata bio prestonica te najmnogoljudnije zemlje sveta. ona je dodala da se nada da je grad zadržao to prestoničko iskustvo, pre svega u ekonomskoj sferi.
Grad Čungćing kulturni je centar regiona, u kojem su smešteni konzulati više država, nalazi se na poluostrvu na ušću reke Djaling u Jangce i po broju stanovnika, 32 miliona u širem području, jedan je od najvećih gradova na svetu.
Okružen je planinama i ima suptropsku klimu pod uticajem monsuna.
U samom gradskom jezgru živi više od pet miliona stanovnika.
Istorija grada zabeležila je da je Ccungćing nekoliko puta menjao ime, a da je sadašnje dobio 1189. godine, za vreme dinastije Sung.
Bio je na jednom od puteva svile i profilisao se kao značajni trgovački centar, pa je 1891. godine dobio dozvolu za trgovinu sa strancima.
Status glavnog grada Kine imao je tokom kinesko-japanskog rata 1937-1945. u vreme japanske okupacije Pekinga.