Vesti
Politika
EU neće žmuriti na odnos Srbije i Kosova
28.10.2011. 12:00
Izvor: Blic
EU neće žmuriti na odnos Srbije i Kosova
Uveren sam da rešenje za carinu na severnom Kosovu može biti pronađeno ako sve strane pokažu dobru volju. Međutim, rešenje će verovatno morati da se traži na nekom drugom forumu pošto sadašnji dijalog između Prištine i Beograda nema mandat da razmatra to pitanje, kaže za “Blic” Mihael Špindeleger, austrijski vicekancelar i ministar spoljnih poslova uoči današnje posete Beogradu.
Špindeleger podržava ideju o otvaranju nove međunarodne debate o statusu severnog Kosova. Na pitanje “Blica” da li bi Austrija podržala statusne pregovore s ciljem da se pronađe održivo i za Srbe na Kosovu prihvatljivo rešenje, vicekancelar Austrije kaže:
- Austrija je uvek za to da se do rešenja dođe pregovorima i zato smo bili domaćini prethodnog dijaloga o Kosovu 2006-2007. Bilo bi idealno imati konstruktivan dijalog između Prištine, Beograda i posebno Srba sa severnog Kosova. Ali za to je potrebna volja sve tri strane da se angažuju u dijalogu i tragaju za praktičnim rešenjima za sva otvorena pitanja.
Iz EU dolaze pozivi da se primeni Ahtisarijev plan. Da li bi bilo moguće organizovati konferenciju o promeni tog plana kako bi Srbi na severu Kosova dobili više autonomije i veze s Beogradom?

Poverenje biznismena
Pregovori o Telekomu bili su neuspešni. Je li to negativno uticalo na odnos austrijskih kompanija prema srpskom tržištu?
- Austrijske kompanije su najveći strani investitor u Srbiji. To dokazuje da snažno veruju u potencijal srpskog društva i ekonomije. Ne verujem da jedni propali pregovori mogu da poremete tu sliku o srpskoj privredi.
- Bilo je potrebno mnogo napora da se razvije Ahtisarijev plan, koji je još uvek najbolja osnova za kompromis. Drago mi je da se u poslednje vreme u Beogradu čuju glasovi koji otvorenije govore o planu.
Srbija je dobila preporuku Evropske komisije za status kandidata. Očekujete li da to prihvati Evropski savet u decembru ukoliko barikade ostanu?
- Preporuka EK je snažno ohrabrenje Srbiji. Mi Austrijanci smo to punog srca podržali i nadamo se da će to prihvatiti i Evropski savet. U svakom slučaju, Srbija mora biti svesna da EU neće žmuriti na odnose Srbije i Kosova. U interesu je obe strane da se barikade što pre uklone. I to ne toliko zbog dobijanja statusa kandidata već zato što će ugroziti perspektivu mirnog razvoja za Srbe sa severnog Kosova.
EU je podržala postavljanje dva albanska carinika na prelazima koji su veoma važni za Srbe jer predstavljaju vezu sa Srbijom. Je li moguć dijalog ako je jedna strana stalno pod pritiskom i ucenjena željom da postane deo EU?
- Nikoga ne ucenjujemo, a još manje ponižavamo. Cilj je prosto da se razvije okvir za saradnju koji će funkcionisati i biti zasnovan na vladavini prava. Niko ne spori da je cela teritorija Kosova jedna carinska zona. To što nije bilo carine na granici Srbije i Kosova do jula ove godine otvorilo je prostor za organizovani kriminal.
Da li ste sa svojim partnerima u EU razmatrali rizik da vladajuća koalicija zbog stalnog pritiska oko Kosova, koji deluje nepravedno, odustane od napora da dobije status kandidata?
- Austrija je uverena da je budućnost Srbije u EU. Srbija je već ispunila mnogo na svom putu ka EU i bila bi ogromna greška ako bi srpska vlada okrenula leđa Evropi. Mi ne tražimo nemoguće od svojih srpskih prijatelja, ali želimo da vidimo uverljiv dijalog sa Kosovom i brzu primenu sporazuma koji su do sada postignuti. EU ne želi da integriše nerešen teritorijalni problem.
Nedavno ste kritikovali kancelarku Merkel i predsednika Sarkozija jer se o načinu postavljanja uslova Srbiji nisu konsultovali s drugim članovima EU. Da li smatrate da su uslovi Merkelove postavljeni iz dobre namere?
- Donja granica će biti ono što se svih 27 zemalja EU dogovori kada budemo razgovarali na Evropskom savetu o izveštaju Evropske komisije. Mislim da nijedna članica EU neće imati ozbiljnije zamerke ako se dijalog između Beograda i Prištine nastavi i da rezultate i ako bude vidljivo da je srpska strana spremna da nađe rešenje za sever Kosova.
Pre dve godine ste rekli da je za Srbiju moguće da uđe u EU 2020. Šta mislite danas?
- Prethodne dve godine su pokazale da sam bio u pravu: Srbija je napravila impresivan napredak i što je još važnije, uslovi su ispunjeni nedavno s izručenjem poslednja dva haška begunca. Komisija je to jasno stavila do znanja predlažući Srbiju za status kandidata. Na Srbiji je da odluči brzinu daljeg približavanja EU.

Podrška ne može zameniti napredak
Da li Beograd može da računa na podršku Austrije za dobijanje statusa kandidata i datuma za pregovore do kraja godine?
- Beograd svakako može da računa na našu aktivnu podršku i uveren sam da put do statusa kandidata može biti otvoren do sastanka Evropskog saveta u decembru. Ali naša podrška ne može zameniti napredak na terenu, naročito kada se radi o dijalogu s Prištinom. Nadamo se da ćemo uskoro videti značajan napredak u normalizaciji odnosa Srbije s Kosovom, što bi nam omogućilo da ubrzo počnemo pregovore o pristupanju.