Vesti
Politika
Savetnik Nikolića: Hitno potreban politički konsenzus o Kosovu
14.07.2012. 14:00
Izvor: rtv
Savetnik Nikolića: Hitno potreban politički konsenzus o Kosovu
BEOGRAD - Marko Đurić, savetnik za spoljnu politiku predsednika Republike Tomislava Nikolića, izjavio je da je hitno potreban konsenzus o Kosovu i da je predsednik Srbije izrazio spremnost da lično uzme učešće u vođenju procesa za rešavanje odnosa Beograda i Prištine.
"On će kao prvi čovek Srbije striktno poštovati Ustav i svoje ponašanje uskladiti s ustavnim i zakonskim ovlašćenjima predsednika Republika, koja nisu mala, a u saradnji s vladom omogućavaju da vrlo aktivno učestvuje u rešavanju ovog pitanja", kazao je Đurić u intervjuu listu "Danas".

Jedno od najvećih pitanja u Evropi i svetu

"Zato će svi Nikolićevi savetnici, kao i svi državni organi i politički potencijali društva, biti stavljeni u kapacitet, najpre za iznalaženje unutrašnjeg političkog konsenzusa o Kosovu, a onda i političkog dijaloga s Prištinom", naglasio je Đurić.

On je kazao da je kosovski problem jedno od najvećih pitanja spoljne politike u Evropi i svetu danas, a za Srbiju jedno je od najvažnijih unutrašnjih pitanja.

"Nema sumnje da dijalog Beograda i Prištine nosi sa sobom težinu i srpsko-albanskog dijaloga, a ukoliko želimo da obezbedimo trajan mir na Balkanu, moramo da rešimo srpsko-albanske odnose, rešavajući odnose Beograda i Prištine na političkom nivou", rekao je Đurić.

Građane informisati o tome kakav je odnos snaga u svetu

On je naglasio da se do zadovoljavajućeg rešenja ne može doći bez unutrašnjeg konsenzusa, ali ni ukoliko naše građane i sve ostale subjekte u društvu ne informišemo o tome kakav je trenutno odnos snaga u svetu i na terenu, kao i u samoj Srbiji, kakve su nam perspektive i šta su koraci koje možemo da preduzmemo da poboljšamo našu poziciju.

Upitan koliko će unutrašnji dogovor zavisiti od onog što se od Srbije traži spolja, Đurić je odgovorio da je međunarodna zajednica prisutna na KiM kroz vojnu i političku komponentu i moramo da radimo s najmoćnijim zemljama, koje taj uticaj projektuju na područje KiM, da bismo ostvarili naš interes.

"Otkad je ovaj predsednički kabinet formiran, imali smo konstruktivne i plodne razgovore s predstavnicima svih većih sila koje su uključene u taj proces. Sve ih je karakterisala potpuna otvorenost, iskrenost i spremnost da se pređe u fazu kada se razmišlja o dugoročnijim obostrano prihvatljivim rešenjima. Nisam stekao utisak da bilo ko planira političko nasilje nad bilo kim u ovom procesu, što je veoma važno", rekao je Đurić.

Neophodno da delujemo brzo

On je istakao da je neophodno da delujemo brzo i da to zahtevaju i situacija na terenu i politički trenutak.

"Predsednik Nikolić je mišljenja da u Srbiji više nikada ne treba da vodimo privatnu politiku, nego da ovo ključno državno i nacionalno pitanje treba da bude pitanje svih pitanja za celokupnu društvenu i političku elitu današnje Srbije, kako bismo mogli da okrenemo novu stranicu i da naši građani koji žive na KiM i naša zemlja u celini imaju preduslove za dalji razvitak, jačanje institucija i ekonomije, ostvarivanje proklamovanog puta ka EU", rekao je Đurić.

On smatra da politički konsenzus pre svega treba da se postigne između najvažnijih političkih aktera - čelnika vladajuće koalicije.

"Bili bismo zadovoljni kad bi po pitanju KiM mogli da postignemo konsenzus kakav imamo oko EU", dodao je Đurić.

Razgovor sa svakim ko nije činio ratne zločine

Upitan kako komentariše reagovanja na Nikolićevu izjavu u Melencima, u kojima mu deo političke javnosti poručuje da "onaj ko misli da neće biti predsednik u Prištini, neće biti predsednik ni u Beogradu", Đurić je odgovorio da u demokratskoj državi svako ima pravo da iskaže mišljenje, ali o tome ko će obavljati funkciju predsednika sada i ubuduće u Srbiji, odlučuju građani na slobodnim izborima.

On je objasnio da će unutrašnji konsenzus biti u skladu s političkom stvarnošću u zemlji i širem regionu, a pre svega upravljen da budu ostvareni svi prioriteti državne politike, što znači i zaštita naših državnih interesa na KiM, ali i ostvarivanje ciljeva vezanih za našu evropsku agendu.

"To će biti veoma teško, ali Srbija će da učini maksimalan politički napor da pod pokroviteljstvom predsednika Nikolića do takvog konsenzusa dođe", poručio je Đurić.

On je naglasio da predsednik Nikolić nikada nije izrazio želju da razgovara o "međudržavnoj saradnji" s predsednicom Kosova, nego je izrazio spremnost za otvaranje političkog dijaloga o budućim odnosima Beograda i Prištine na višem političkom nivou i, u tom smislu, predsednik je spreman da razgovara sa svakim za koga ne postoje indicije da je učestvovao u vršenju ratnih zločina.

"Predsednik Nikolić je pozvao na politički dijalog i sada je koncentrisan na stvaranje unutrašnjeg dogovora, a ne na bavljenje s kojom bi se ličnošću ti razgovori vodili", rekao je Đurić.

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je u utorak da misli da više nikada neće biti predsednik u Prištini i da je potreban konsenzus o tome "šta je Kosovo", kao i da je neophodno definisati koje su granice iza kojih Srbija kao država može da stane.

Ilić: Prihvatiti sve što je prethodna vlada potpisala

Predsednik Nove Srbije Velimir Ilić izjavio je tada da sve ono što je potpisala prethodna vlada u vezi sa Kosovom i Metohijom mora da bude prihvaćeno kao realnost, jer je svaka ugovorna obaveza države valjana, bez obzira da li se to nekome dopada.

Predsednik opštine Mitrovica Krstimir Pantić izjavio je da Srbi ne žele prisustvo Kfora i Euleksa na severu Kosova, jer su oni na strani kosovskih institucija.

"Mi smo nacija koja, što više pritisaka trpi to je jača i spremni smo čak da idemo u rat protiv vlade i međunarodne zajednice, ako se pritisak nastavi", rekao je tada Pantić.

Marko Jakšić: Odustao od Kosova

Marko Jakšić, član Glavnog odbora i poslanik DSS u Skupštini Srbije, rekao je za list Danas da mu je Nikolićeva izjava "jako čudna", imajući u vidu da se kao zamenik predsednika SRS pred pola miliona građana 2008. na mitingu "Kosovo je Srbija" zakleo da se "neće smiriti dok KiM ne vrati u sastav Srbije".

Prema Jakšićevim rečima, Nikolićeva izjava se "razlikuje i od dogovora na osnovu kog je lider SNS dobio podršku DSS u drugom krugu predsedničkih izbora, što uz nagoveštaje da su naprednjaci odustali od Ministarstva za KiM u novoj vladi, ukazuje da novi predsednik ne želi da se bori za Kosovo".