Vesti
Politika
Dulić se odriče imuniteta
06.10.2012. 14:00
Izvor: Mondo
Dulić se odriče imuniteta
Bivši ministar Oliver Dulić izjavio je danas u Skupštini Srbije da se neće više pozivati na imunitet, nakon što se jutros pozvao prilikom privođenja zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj. U Skupštinu stigao zahtev za ukidanje imuniteta.
Oliver Dulić izjavio je danas u skupštini nema potrebe da se zbog njega sastaje ni Administrativni odbor ni Skupština.
On je novinarima u republičkom parlamentu rekao da se jutros pozvao na imunitet kako bi mogao da sazove konferenciju za novinare i javnosti ukaže da se protiv njega vodi politička hajka.
"Nikada nisam prekršio zakon i to ću i dokazati. Ovo što se danas dešava je kraj procesa koji je počeo pre mesec dana da bi se ja valjao po blatu, a vlast na jednom od bivših ministara Demokratske stranke pokazala da je spremna da iskoreni korupciju", rekao Dulić.
Konferenciji za novinare prisustvuju najviši funkcioneri Demokratske stranke.
Istovremeno, u Skupštinu Srbije, kako javlja RTS, stigao je zahtev Tužilaštva za ukidanje poslaničkog imuniteta Duliću.
Prethodno je predsednik administrativnog odbora Skupštine Srbije Zoran Babić rekao za RTS da će zakazati sednicu tog tela čim mu bude prosleđen zahtev Tužilaštva.
Predlog odluke Odbor dostavlja Narodnoj Skupštini koja može ukinuti poslanički imunitet.
Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević izjavio je danas agenciji Beta da je bivši ministar Oliver Dulić osumnjičen za zloupotrebu službenog položaja u vezi sa izdavanjem dozvola za postavljanje optičkih kablova na trasama državnih puteva.
Radisavljević je u izjavi rekao da policija i tužilaštvo na tom slučaju rade od marta ove godine i da, povodom krivične prijave Saveta za borbu protiv korupcije, vode predistražni postupak u vezi dozvola za postavljenje optičkih kablova na državnim putevima prvog i drugog reda, od Beograda prema granici sa Hrvatskom, Mađarskom, Rumunijom, Bugarskom i Makedonijom.
"Iz dokaza i podataka koje je policija do sada prikupila proizilazi da je prilikom izdavanja osam dozvola od Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja investitoru "Nuba invest" iz Beograda došlo do kršenja Zakona o planiranju i izgradnji i da postoje osnovi sumnje da su tri lica izvršila zloupotrebu službenog položaja", rekao je on.
Tužilac je potvrdio da je policija radi saslušanja danas pozvala trojicu osumnjičenih i da je jedan od njih bivši ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić.
Privedeni su Nebojša Janjić, bivši pomoćnik ministra za prostorno planiranje, i Zoran Drobnjak, generalni direktor JP "Putevi Srbije" u vreme Dulićevog mandata, ali je Drobnjak nakon saslušanja pušten.
Kako su mediji ranije pisali za posao postavljanja optiučkih kablova duž srpskih puteva "Nuba" je podnela zahtev nadležnom ministarstvu samo par meseci nakon registracije preduzeća u Srbiji, u septembru 2009. godine Dozvolu od resornog ministarstva "Nuba" je dobila već 16. oktobra. Trinaest dana kasnije,
Ministarstvo je u ime ove firme, uputilo zahtev preduzeću "Putevi Srbije" radi izdavanja saglasnosti za postavljanje optičkog kabla na relaciji Batrovci-Beograd.
Zahtev je potpisao ministar Oliver Dulić.
"Putevi Srbije" prvo odbijaju zahtev nalazeću da je "Nuba" nekvalifikovana za taj posao. Odluka se, ipak, naknadno menja i favorizovana firma - uprkos manjkavom zahtevu i uz asistenciju ministarstva koje ignoriše primedbe - dobija posao.
Na problematičnost ovog postupka prvi je ukazao Savet za borbu protiv korupcije još u novembru 2010. godine
Kako su tada preneli mediji Savet za borbu protiv korupcije detaljno je istražio kako su izdate dozvole preduzeću "Nuba invest" i otkro da ova firma, zahvaljujući dozvolama Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja i JP "Putevi Srbije", godinu dana bila jedino preduzeće koje je postavljalo cevi sa optičkim kablovima, uprkos činjenici da u Republičkoj agenciji za elektronske komunikacije (RATEL) nije ni bila registrovana kao operater.
"Nuba invest" je gradila mrežu optičkih kablova prema Hrvatskoj, Rumuniji, Bugarskoj, Makedoniji, dok su aktuelni operateri u Srbiji, poput Telenora i SBB-a, do svojih prvih dozvola uspeli da dođu tek posle godinu dana.
Danas se saopštenjem odlasilo i rukovodstvo slovenačke firme "Nuba invest doo" tvrdnjama da su u Srbiji sve radili po zakonu i da su na ime taksa i naknada platili u našoj zemlji više od tri miliona evra.

Kako štiti poslanički imunitet
U poslovniku Narodne skupštine Srbije navodi se da narodni poslanik , u skladu s Ustavom i zakonom, uživa imunitet od dana potvrđivanja do dana prestanka mandata.
Zahtev za odobrenje određivanja pritvora za narodnog poslanika i zahtev za odobrenje pokretanja krivičnog postupka ili drugog postupka u kome se može izreći kazna zatvora, nadležni organ podnosi predsedniku Narodne skupštine, koji ga upućuje Odboru za administrativno-budžetska i mandatno- imunitetska pitanja.
O održavanju sednice Odbora za administrativno-budžetska i mandatno- imunitetska pitanja na kojoj se razmatra pitanje njegovog imuniteta , narodni poslanik se posebno obaveštava.
Ako se narodni poslanik pozvao na imunitet , ne može da bude pritvoren, niti protiv njega može da se vodi krivični ili drugi postupak u kome se može izreći kazna zatvora, bez odobrenja Narodne skupštine.
Ukidanje imuniteta poslaniku mogu zatražiti sud i tužilaštvo id Administrativnog odbora Skupštine Srbije.
Prema našem Ustavu poslanički imunitet je regulisan kao zaštita prava poslanika na slobodno ponašanje u zastupanju građana koji su ga birali.
Suština imuniteta je da zaštiti suverenost građanina na kome počiva suverenost jedne države. Osnovna vrsta imuniteta je zaštita poslanika od bilo kakve odgovornosti za izgovorenu reč, izraženo mišljenje, glasanje u vršenju svoje poslaničke dužnosti.
On u vršenju te funkcije ne može biti pozvan na krivičnu ili drugu odgovornost, ali samo u vršenju te funkcije. Postoji i druga vrsta imuniteta koja se tiče zaštite prava, odnosno mogućnosti da poslanik koji se pozvao na imunitet ne može biti pritvoren, niti se protiv njega može voditi krivični ili neki drugi prekršajni postupak za koji se može izreći kazna zatvora bez odobrenja Skupštine. Postoji i teži oblik krivičnog dela koje poslanik može izvršiti.
To su krivična dela za koja je propisana kazna zatvora u dužem trajanju od pet godina. U tom slučaju poslanik, za razliku od prethodnih slučajeva, može biti pritvoren bez odobrenja Narodne skupštine, ali se ne može voditi postupak bez njenog odobrenja. Istu vrstu imuniteta ima i predsednik republike, članovi vlade, sudije Ustavnog suda...