Vesti
Svet
Rusija, hapšenja zbog prodaje zabranjenog evropskog sira
18.08.2015. 20:00
Izvor: RTS
Rusija, hapšenja zbog prodaje zabranjenog evropskog sira
Ruska policija je razbila međunarodnu mrežu i uhapsila šest osoba osumnjičenih da su umešani u proizvodnju zabranjenog sira u vrednosti od 30 miliona dolara. U Rusiji je za desetak dana uništeno oko 900 tona hrane, što je otvorilo dilemu treba li zabranjenu hranu spaljivati ili je deliti siromašnima.
Ruska policija je razbila međunarodnu mrežu i uhapsila šest osoba osumnjičenih da su umešani u proizvodnju zabranjenog sira u vrednosti od 30 miliona dolara, prenosi Beta.
Uništavanje evropskog sira
Policija je saopštila da je razbijena mreža koja je isporučivala proizvod napravljen od sirišta čiji je uvoz u Rusiju zabranjen.
Na proizvod je stavljana falsifikovana etiketa poznatih stranih proizvođača sira, a zatim je prodavan u lancima supermarketa i distributivnim centrima u Moskvi i Sankt Peterburgu.
Rusija je prošle godine zabranila uvoz sira i drugih poljoprivrednih proizvoda iz zapadnih zemalja koje su Moskvi uvele sankcije zbog spora oko ukrajinske krize.
Pošto je ta zabrana u velikoj meri kršena, Rusija je počela da uništava tone hrane koja je nelegalno uvezena.
Prema podacima poljoprivredne inspekcije, u skladu sa ukazom Vladimira Putina od 6. avgusta, uništeno je 550 tona voća i povrća i 321 tona mesa i mesnih proizvoda, ribe, živine i sireva. Pritom je 576 kilograma hrane čiji je uvoz zabranjen preneseno u ručnom prtljagu.
Rusko tužilaštvo je otvorilo "vruću liniju" kako bi građani mogli da ih obaveste u uvozu i prodaji zabranjenih prehrambenih proizvoda.
Mediji svakodnevno izveštavaju o podvizima lokalnih službi poljoprivredne inspekcije širom Rusije odnosno zapleni i uništavanju mesa iz SAD, mesnih prerađevina iz Portugalije i Mađarske, mlečnih proizvoda iz Nemačke i Letonije, ribe iz Norveške i Danske, voća i povrća iz Poljske.
Sve to je pronađeno u prodavnicama i na pijacama i, pred kamerama, u skladu sa unapred utvrđenom procedurom, uz zapisnik, uništeno buldožerima ili spaljeno u pećima.
Snimak apsurdne akcije policije kada je zaplenila a potom buldožerom uništila tri zamrznute guske iz Mađarske pronađene u jednoj seoskoj prodavnici u republici Tatarstan, izazvao je na društvenim mrežama podsmeh i ubrzo postao hit.
Inspekcija je, međutim, morala da kazni nadležne jer su guske smrvljene buldožerom na smetlištu, a ne spaljene u specijalnim pećima, kako je predviđeno propisima.
Ruska nevladina organizacija "Društvo za zaštitu potrošača" tim povodom je zatražila od Putina i premijera Dmitrija Medvedeva da preciziraju kako treba pravilno uništavati guske.
Dodaje da "odgovorni potrošač – patriota" pošto nema buldožer ni poligon za pravilno odlaganje otpada ne može da sam reši problem.
Zamenik načelnika poljoprivredne inspekcije za Republiku Tatarstan Jevgenij Ivanov rekao je radiju Govori Moskva da je u Tatarstanu napravljena greška jer se buldožer koristi samo za uništavanje poljoprivrednih proizvoda, dok se meso mora spaljivati.
Istraživanje nezavisnog "Levada centra" pokazalo je da se 48 odsto građana protivi odluci Kremlja o uništavanju proizvoda iz zemalja protiv kojih su uvedene kontrasankcije. Oni se istovremeno zalažu da se hrana ne uništava već deli siromašnima, dečjim domovima, bolnicama, socijalnim ustanovama.
Ministar poljoprivrede Aleksandar Tkačov kaže da to međutim nije moguće, jer ti proizvodi mogu da štete zdravlju i da država ne želi da žrtvuje zdravlje građana.
"Ako se ti proizvodi budu delili, gde je garancija da neće biti korupcije", objašnjava Tkačov.
Ruski komunisti su čak predložili zakon kojim bi zabranjenu hranu umesto da je uništavaju delili siromašnima, ili stanovnicima u istočnoj Ukrajini, sa čime se slaže i Ruska pravoslavna crkva.
U isto vreme, Rusi, koji su uprkos ekonomskoj krizi i devalvaciji rublje uspeli da ovog leta otputuju u inostranstvo, zabrinuti novostima o oduzimanju hrane na granici, pre svega pršute i sira, na društvenim mrežama aktivno postavljaju pitanje koliko se može preneti preko granice.
"Koliko sira i pršute se može poneti sa odmora u inostranstvu da ne bi bilo problema sa carinom", jedan je od naslova u ruskim dnevnim novinama.
Predstavnici poljoprivredne inspekcije se pravdaju da nije reč o oduzimanju zabranjenih proizvoda na granici, već da proizvodi moraju biti fabrički upakovani i da svako ima pravo da unese po pet kilograma sira i pršute.