Vesti
Politika
Krulj za BBC: Srbija ima vrlo pragmatične razloge zašto želi da se priključi EU11.04.2017. 20:27
Izvor: Blic

Srbija bi želela da se pridruži Evropskoj uniji do 2020. godine, uprkos izlasku Velike Britanije iz Unije, izjavio je u intervjuu za poslovne vesti Radija BBC World Servisa dr Vladimir Krulj, savetnik premijera Srbije i glavni ekonomista srpskog pregovaračkog tima sa EU.
- Srbija je mala zemlja i mora privući investicije kako bi imala održiv ekonomski rast. Vlada Srbije koju predvodi premijer Aleksandar Vučić sprovela je sveobuhvatan i veoma uspešan program fiskalne konsolidacije. Dve trećine ukupnih investicija dolaze iz EU. Oko 90 odsto od novootvorenih stranih kompanija u Srbiji od 2000. godine je iz EU. Sve su to više nego pragmatični razlozi zbog čega Srbija želi da prihvati evropske tekovine, evropsku vladavinu prava i evropske insititucije u punom kapacitetu - naglasio je dr Krulj.Govoreći o Brexitu i njegovom uticaju na budućnost Unije, dr Vladimir Krulj ističe da je "trenutno teško proceniti kako će Evropa izgledati u trenutku kada joj se Srbija pridruži".
- Ono što je za Srbiju najbitnije jeste da na tehničkom nivou uspešno ispregovara uslove za ulazak u EU, u najboljem ekonomskom i političkom interesu Srbije. Iako je Srbija mala zemlja i bez pristupa strukturnim evropskim fondovima na način na koji to imaju punopravne članice, ona je ostvarila fiskalni deficit od 1,4 odsto, što je mnogo bolje nego u većini zemalja EU - kazao je.
On je naglasio da Srbija rado prihvata pravila EU koja će privući investitore u Srbiju.
- Ako imamo veću zaposlenost, ukoliko zadržimo mlade u Srbiji, ukoliko učinimo život boljim za prosečne ljude u Srbiji, onda smo na dobrom putu - naglasio je Krulj i dodao da Srbija mora razvijati tržište i nove kompanije koje će ponuditi zaposlenje mladim ljudima i stvoriti uslove da oni ostanu u Srbiji.
Dr Vladimir Krulj ističe da je i interes EU da zemlje regiona zapadnog Balkana postanu punopravne članice EU, kako bi se očuvala dugoročna stabilnost regiona.
- Ukoliko bi sve zemlje regiona, koje sada trguju međusobno, razvile svoju ukupnu trgovinu i ekonomsku razmenu, ukoliko bi postojalo ogromno, razvijeno tržište u zemljama u regionu koji je prošao kroz dramatičan period pre skoro 30 godina, ukoliko bi se integrisali u jasan sistem, sistem vrednosti i vladavine prava, to bi donelo stabilnost regionu, donelo bi određena pravila kojih sve zemlje moraju da pridržavaju i bilo bi manje problema u budućnosti - zaključio je u intervjuu za poslovne vesti Radija BBC.
Ostale vestiArhiva
- 30/06 Vučić u Palati kraljeva - Primili ga kralj…
- 25/06 Vučić prima u oproštajnu posetu ambasadora…
- 23/06 SRCE: Vučić ponizio vojsku jer je bio neprikladno…
- 19/06 Vlada postavila Dragoslava Bokana za predsednika…
- 17/06 Zajedno možemo sve! Vučić se oglasio iz Abu…
- 13/06 Ministar Đurić sa Grlić Radmanom: Poseban…
- 10/06 Veliki dan, dodatna zaštita za decu - Ana…
- 04/06 "Pokazali smo da smo spremni da se menjamo"!…
- 01/06 Ivica Dačić u Kosjeriću: Građani se moraju…
- 27/05 Stefanović (SSP): Bivši ministar Ristić dobio…
- 23/05 Razgovori Vučića i Orbana ušli u sedmi sat,…
- 19/05 "Posebno mi je drago što je Turska potvrdila…
- 16/05 Mali: Potpisan ugovor o nabavci dve „krtice“…
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…