Vesti
Društvo i ekonomija
Objavljeno šta je najviše doprinelo srpskom BDP-u prošle godine01.10.2021. 20:00
Izvor: B92

Najveći doprinos BDP-u Srbije u 2020. godini, od 13,3 posto, imao je sektor prerađivačke industrije.
Sa 11,3 procenta sledi trgovina na veliko i malo i popravke motornih vozila, dok je sedam posto rezultat sektora poslovanja nekretninama."Građevinarstvo praktično otkad korona besni celom planetom, nosi ekonomiju ove zemlje. Mi smo imali rast BDP-a u prvom kvartalu 20 odsto, u drugom više od 17 odsto, a u septembru mesecu smo imali najveću realizaciju budžeta u istoriji ove zemlje. Više od 300 miliona evra je Vlada RS investirala u infrastrukturu ove zemlje. Svi ovi auto-putevi, brza železnica, plovnost Dunava, luke na Dunavu u koje mnogo investiramo - to su te stotine miliona evra koje podižu ekonomiju i omogućavaju rast plata i penzija, dolazak stranih investitora i da Srbija bude na nivou razvoja zemalja Srednje Evrope", rekao je ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (MGSI) Tomislav Momirović.
MGSI je realizovalo 65 odsto ukupnog budžeta, što je procenutalno više nego u 2020. godini, kada je 13. novembra realizacija bila 61 odsto.
"Samo u septembru mesecu smo imali realizaciju iz budžeta u visini od 33 milijarde dinara, što je 21 odsto celokupnog godišnjeg budžeta", poručili su.
Inače, bruto domaći proizvod Srbije u 2020. godini iznosio je 5.502 milijarde dinara, što je 53,4 milijarde američkih dolara, saopštio je danas Republički zavod za statistiku.
Prema doprinosu BDP-u, posle navedenih, dalje slede poljoprivreda, šumarstvo i rudarstvo sa 6,3 posto, te sektor informisanja i komunikacija sa 5,4 procenta.
Najveći realni rast bruto dodate vrednosti (BDV) po delatnostima prošle godine je ostvario sektor informisanja i komunikacija - 8,6 posto, a sledi sektor zdravstvene i socijalne zaštine sa 5,8 procenata.
Najznačajniji realni pad BDV-a bio je u sektoru smeštaja i ishrane - 29,3 posto, a slede umetnost, zabava i rekreacija sa padom od 19,5 odsto.
Ostale vestiArhiva
- 13/06 Cena nafte je porasla najviše u jednom danu…
- 10/06 Premijer: Srbija neće preduzimati korake…
- 04/06 Ministar Siniša Mali: Privredna aktivnost…
- 01/06 Turski investitor ulazi na srpsko OIE tržište:…
- 27/05 Više od 15 miliona evra bespovratnih sredstava…
- 23/05 Tabaković: Priključenje SEPA potvrda posvećenosti…
- 19/05 JKP „Čistoća“ iz Novog Sada raspisalo tender…
- 16/05 Najviše prodatih stanova u poslednje dve…
- 14/05 "Prijem u SEPA očekujemo 22. maja!" Tabaković:…
- 13/05 Solarina i EPS potpisali ugovore o otkupu…
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…