Vesti
Politika
Tadić obećao punu saradnju nove vlade s Hagom14.10.2006. 11:00
Izvor: Danas

Predsednik Srbije u Helsinkiju imao odvojene susrete sa evropskom trojkom Havijerom Solanom, Olijem Renom i Erkijem Tuomiojom i predsednicom Finske Tajrom Halonen
Helsinki, Beograd - Nadam se da će trojka EU u Luksemburgu analizirati sve ove teme, njihove posledice i da će moći da donesu zaključak kako bi pomogli Srbiji - rekao je juče u Helsinkiju visoki predstavnik Evropske unije Havijer Solana posle sastanka s predsednikom Srbije Borisom Tadićem na kojem je razgovarano o usvajanju novog ustava, datumu izbora i "perspektivama koje mogu da budu otvorene posle izbora".Tadić je u razgovorima sa Solanom, evropskim komesarom Olijem Renom, predsedavajućim EU Erkijem Tuomiojom i finskom predsednicom Tajrom Halonen predložio da se pregovori o stabilizaciji i pridruživanju sa EU nastave do kraja ove godine, te je naveo da je ozbiljan problem nepotpuna saradnja s Haškim tribunalom.
- Moj predlog je bio da se postavi jedna uslovna klauzula da se ugovor primeni onog trenutka kada se završi saradnja s Haškim tribunalom, što će biti prvi prioritet nove demokratske vlade. Presudno je da iskoristimo ovaj trenutak kada Finska predsedava EU i sledeće nemačko predsedavanje, kako bismo ubrzali proces naših evropskih integracija, jer će se u suprotnom vreme učlanjenja u EU produžiti - rekao je on.
Upitan kako su sagovornici u Helsinkiju reagovali na njegov predlog, Tadić je rekao da je to bio "ozbiljan i težak razgovor". Zvaničnici Evropske unije, javlja Beta iz Brisela, smatraju da će na ministarskom sastanku EU u ponedeljak i utorak u Luksemburgu biti teško obnoviti pregovore sa Srbijom
Tadić je, inače, u Helsinkiju zatražio i da se predlog konačnog rešenja za status Kosova iznese posle održavanja izbora u Srbiji.
- Ispunjenje saradnje s Haškim tribunalom je obaveza Vlade Srbije. Neki krediti su potrošeni, a ja sam ovde da bih vratio te kredite. Očekujem da premijer obavi razgovor s trojkom u Luksemburgu. Ne smemo da ponovimo greške iz prošlosti - rekao je predsednik Srbije Boris Tadić juče u Helsinkiju posle susreta s visokim predstavnikom Evropske unije Havijerom Solanom.
Tadić se u Helsinkiju sastao i s ministrom spoljnih poslova Finske Erkijem Tuomiojom, predsednicom Tajrom Halonen, kao i sa evropskim komesarom za proširenje Olijem Renom. Posle sastanka Ren i Tadić su najavili da će već za desetak dana početi olakšavanje viznog režima za državljane Srbije. Kako javljaju agencije, Ren je rekao da će Savet EU za desetak dana usvojiti pregovarački mandat za olakšice viznog režima za Srbiju.
Inače, na zasedanju šefova diplomatija Evropske unije u ponedeljak i utorak u Luksemburgu ne očekuju se bitnije promene u odnosima Srbije i EU, rekli su zvaničnici Evropske komisije u Briselu, javlja Beta. Podsećamo da je EU u maju obustavila pregovore o pridruživanju Srbije i njihov nastavak uslovila hapšenjem ili lociranjem Ratka Mladića i preostalih haških begunaca.
- Naš uslov za nastavak pregovora ostaje potpuna opredeljenost ove, ali i buduće demokratske vlade ka punoj saradnji i dovršetku saradnje s Hagom - rekao je juče Ren, dodajući da je Tadić "bio deo vlasti Zorana Đinđića koja je uhapsila Slobodana Miloševića":
- On je i u prošlosti pokazao, a i sada, potpunu posvećenost rešavanju ovog problema. Verujem da će buduća srpska vlada rešavanju ovog problema pristupiti na najozbiljniji način.
Boris Tadić je u Helsinkiju zatražio i da se predlog konačnog rešenja za status Kosova iznese posle održavanja izbora u Srbiji.
- Mnogo je bolje da se izbori u Srbiji održe pre sporazuma o statusu. Ne tražim da se taj proces odlaže, tražim racionalnost. Izbori su uvek nabijeni emocijama. Održavanje izbora u toj atmosferi bilo bi kontraproduktivno - rekao je Tadić posle sastanka s komesarom za proširenje Evropske unije Olijem Renom.
Tadić je rekao da i dalje veruje da je dogovor o rešenju za Kosovo moguć, uprkos teškoćama s kojima je suočen glavni međunarodni pregovarač Marti Ahtisari.
- Nadam se da ćemo imati konkretan rezultat prihvatljiv za obe strane, albansku i srpsku. Nije reč samo o Kosovu, već o regionalnim perspektivama EU. Ishod treba da ide u prilog regionalnoj stabilnosti. Bez stabilnosti nema razvoja, niti perspektive za naše zemlje i naše narode - rekao je on.
Tadić je izrazio očekivanje da će specijalni izaslanik UN "zaključiti ovaj proces u tom duhu" i pri tom naveo da lično poštuje Martija Ahtisarija. Specijalni izaslanik UN će, kako je rekla njegov portparolka Hua Đijang, u ponedeljak i utorak boraviti u Luksemburgu da bi sa zvaničnicima EU razgovarao o procesu utvrđivanja statusa.
Hua je potvrdila da su postojali planovi da Marti Ahtisari izvesti evropske ministre spoljnih poslova o najnovijim događajima vezanim za proces utvrđivanja statusa Kosova, ali da takav sastanak za sada nije zakazan. Prema saznanjima Bete, šefovi diplomatija EU pozvaće Beograd i Prištinu da "konstruktivno rade s izaslanikom UN Martijem Ahtisarijem kako bi se prevazišle razlike u stavovima" o rešavanju statusa Kosova.
Zvaničnici finskog predsedništva EU očekuju da ministri evropske dvadeset petorice u utorak u Luksemburgu "ponove podršku Ahtisariju u vođenju političkog procesa za utvrđivanje budućeg statusa Kosova". Inače, tokom održavanja ministarskog sastanka EU u Luksemburgu će boraviti premijer Srbije Vojislav Koštunica koji treba da se sastane s evropskom trojkom.
Del Ponte u ponedeljak u Luksemburgu
Hag - Glavna tužiteljka Haškog tribunala izvestiće u ponedeljak u Luksemburgu zvaničnike EU o tome da li Srbija u dovoljnoj meri sarađuje s Tribunalom - izjavio je za Beta njen predstavnik Anton Nikiforov.
Glavna tužiteljka će se sastati sa Renom, Solanom i Tuomiojom i na zahtev EU, obevestiće evropsku trojku da li vlasti Srbije čine sve što mogu da uhapse generala Ratka Mladića i preostalih pet optuženih begunaca. Na pitanje da li će se Del Ponteova sastati i sa Koštunicom, Nikiforov je odgovorio:
- Pa, bićemo zajedno tamo... ali, ne znam.
Alber Roan: Moguće odlaganje za februar ili mart
Alber Roan, izaslanik UN za Kosovo, kaže da bi pitanje konačnog statusa Kosova moglo da bude odloženo ako Srbija održi prevremene izbore ove godine. Kako je prenela austrijska novinska agencija APA, Roan je, na konferenciji zatvorenoj za medije u Donjoj Austriji, rekao da bi, ako u Srbiji budu održani izbori pre kraja ove godine, pitanje konačnog rešenja statusa Kosova bi moglo da bude odloženo do februara ili marta 2007. godine.
Ostale vestiArhiva
- 14/05 "Još samo tri dana" Vučić pozvao građane…
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…