Vesti
Politika
Holandija u političkom ćorsokaku24.11.2006. 09:00
Izvor: Danas

Nakon parlamentarnih izbora
Amsterdam - Holandija se suočava sa političkim ćorsokakom nakon što su vladajući demohrišćani na izborima u sredu ostvarili neubedljivu pobedu, a partije "tvrde" levice i desnice prošle dovoljno dobro da utiču na formiranje vlade. Pošto su politički lideri nedeljama vodili teške pregovore o formiranju koalicije, odlazeći ministar finansija saopštio je jednostavnu procenu rezultata."To je haos. Jedini dobitnik je partija koja nije ni učestvovala na izborima, partija anarhista", izjavio je liberal Gerit Zalm. Komentar se odnosi na preliminarne rezultate izbora koji su pokazali da će se Holandija suočiti sa nedeljama nesigurnosti, pošto glasači nijednoj partiji nisu prepustili jasno vođstvo. Sedišta u parlamentu trebalo bi da osvoji 12 partija, uključujući i Partiju životinja koja je na putu da osvoji dva mesta. To će biti prva parlamentarna evropska partija koja se zalaže za prava životinja.
Demohrišćanska partija premijera Jana Petera Balkenendea osvojila je 16 odsto više glasova no što se očekivalo prema predizbornim istraživanjima, što joj je obezbedilo najveći broj mesta u parlamentu koji ima 150 poslanika. Njegova partija osvojila je 41 mesto, tri manje nego na prethodnim izborima, dok su laburistima pripala 32 poslanika, 10 manje nego 2003.
Dvema vodećim partijama nedostaju tri poslanika da formiraju "veliku koaliciju" nemačkog stila. U Hagu je bilo spekulacija da bi im se mogla pridružiti Protestantska hrišćanska unija kojoj bi trebalo da pripadne sedam mesta u parlamentu. "Sada su nam potrebni odlučnost i hladne glave, jer holandski birači zaslužuju socijalnu i čvrstu politiku budućnosti", izjavio je Balkenende.
Teško da će vlada biti formirana u nedeljama koje slede, nakon što su birači napustili glavne partije u korist "tvrde" desnice i levice. Pokazalo se da će Socijalistička partija biti veliki pobednik. Izgledno je da će ta partija broj svojih poslanika sa devet uvećati na 25, pošto su za nju glasali mnogi muslimani iz protesta zbog stava glavnih partija prema imigraciji.
Partije povezane s populistom Pimom Fortejnom, koji je dominirao na izborima 2002. tvrdeći da "zaostali" muslimani ugrožavaju liberalne vrednosti, loše su prošle. Međutim, desničarski lider Gert Vilders, koji je za Gardijan rekao da je islam nasilnička vera, izgleda da će obezbediti osam mesta.
Ostale vestiArhiva
- 13/05 Marta Kos: Vlast u Srbiji nije ispunila ništa…
- 11/05 Ministarstvo za rad o optužbama na račun…
- 09/05 Preminuo potpredsednik SRS-a Milorad Mirčić
- 07/05 Vučić: Umesto razumevanja, Zapad Srbiji nudi…
- 05/05 Vučić se vraća na dužnost 7. maja, planirano…
- 02/05 Macut i Vučević razgovarali danas o političkoj…
- 30/04 Marta Kos odala poštu stradalima u padu nadstrešnice…
- 29/04 Vučić nakon sastanka sa Martom Kos: Dobar…
- 28/04 „Ja sam ih molio da razgovaramo još pre pet…
- 25/04 Blokada RTS: Studenti i građani 12. noć ispred…
- 24/04 Vučić se susreo sa novim ambasadorima
- 23/04 Brnabić: Sednica Odbora za kulturu i informisanje…
- 22/04 Premijer Macut se sastao sa rektorom Vladanom…
- 31/03 Deo parlamentarne opozicije neće učesvovati…
- 26/03 Vučić o razgovoru s Orbanom: Uskoro potpisujemo…
- 20/03 Kompanija koja proizvodi zvučni top LRAD…
- 18/03 U startu više od 500 prijava za stambene…
- 18/03 Tramp ocenio razgovor s Putinom kao „veoma…
- 17/03 Dačić: Srpska policija nikada u svojoj istoriji…
- 14/03 Vučić: Sa Trampom Mlađim o odnosima Srbije…
- 13/03 Skupština usvojila predloge sporazuma i ugovora…
- 12/03 Vučić ugostio predsednika Burundija: Uvek…
- 11/03 Skupština završila rad, nastavak rasprave…
- 10/03 Dejanović: Plate prosvetarima smanjivane…