Vijesti
Politika
English: Referendum i secesija nisu realne opcije
15.10.2008. 20:00
Izvor: Dnevni avaz
English: Referendum i secesija nisu realne opcije
Narodna skupština RS-a donijela je danas skupštinsku informaciju o ukupnim odnosima u BiH povodom novonastale političke situacije nakon "neovlašćenih govora" predsjedavajućeg Predsjedništva BiH u Generalnoj skupštini Organizacije ujedinjenih nacija i u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope, a koja je prijedlog predsjednika RS-a Rajka Kuzmanovića.
"Trenutno razmatramo rezoluciju Narodne skupštine RS-a. Kao što je ambasador English u više navrata vrlo jasno rekao, referendum o secesiji ili secesija bilo kojim drugim putem nije opcija", saopćeno je danas Feni iz Ambasade SAD-a u BiH.
"Slično tome, ukidanje entiteta nije opcija", jednako jasno je rekao ambasador.
On je također kazao da nisu tačne neke medijske špekulacije da je Ambasada SAD-a tražila od visokog predstavnika da smijeni premijera RS-a Milorada Dodika i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Harisa Silajdžića u cilju stabilizacije političke situacije u BiH.
Odlučno odbacivši te navode, ambasador English je danas novinarima u Banjoj Luci naveo da ne zna odakle bi takva informacija mogla doći.
Američki ambasador će se sutra sasati s Dodikom kako bi, najavio je, razgovarali o načinima na koji je moguće pomoći BiH da se što prije kreće ka Evropi, kao i načinu na koji se može ubrzati dinamika ispunjavanja pet ciljeva i dva uvjeta postavljenih od Vijeća za implemetaciju mira.

English: Vlada SAD zabrinuta zbog osnivanja Operativnog tima RS za traženje nestalih
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH Charles L. English rekao je danas da je Vlada SAD zabrinuta zbog formiranja Operativnog tima Republike Srpske (RS) za traženje nestalih čiji se posao, kako je rekao, u toliko ključnih područja poklapa sa radom Instituta za traženje nestalih BiH i na taj način frustrira njihov rad, javio je dopisnik Agencije ONASA.
- Zabrinut sam i zbog toga što se rad Instituta, kao važne organizacije, usporava određenim nesporazumima između Instituta i Operativnog tima, a to dovodi do usporavanja i samog procesa identifikacije, rekao je English novinarima u Banjaluci nakon posjete DNK laboratoriji Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP).
On je istakao da vladine organizacije oba entiteta u BiH imaju odgovornost da sarađuju sa Institutom i tako pomognu njegovom radu.
- Od ključne važnosti je da se posao Instituta obavlja bez ikakvoga miješanja i da on ide naprijed pravcem koji treba da ima bez osporavanja ili izazova paralelnih institucija, dodao je English.
On je poručio da je ovo jedno od područja gdje je takmičenje štetno, a saradnja ključ uspjeha.
Na pitanje novinara da prokomentariše činjenicu da su porodice nestalih Srba te koje su tražile da se formira Operativni tim jer nisu bile zadovoljne radom Instituta, English je rekao da se pregledom statističkih podataka Instituta za traženje nestalih može reći da nije postojala nikakva diskriminacija u praksi na etničkom principu što se tiče analize uzoraka.
Generalna direktorica ICMP Kathryne Bomberg poručila je da se Institut za nestale mora ojačati kako bi se pronašlo još 13 hiljada osoba iz BiH za kojima se traga.
Ona je dodala da je ICMP-ova DNK laboratorija, koja se nalazi u Banjaluci, veoma važna karika u lancu laboratorija za DNK analizu kao i jedna od najboljih laboratorija ove vrste u svijetu.
- Kroz ovu laboratoriju prošlo je gotovo 20 hiljada uzoraka ostataka osoba koje su nestale zbog grubih kršenja ljudskih prava ili zbog drugih vrsta kršenja zakona. Napravila je 17 hiljada identifikacija širom regije od čega je 11 hiljada identifikacija u BiH i na taj način pomogla porodicama da pronađu i identifikuju svoje najmilije, dodala je Bomberg.
Ambasador English je danas u pratnji ministra zdravlja RS Ranka Škrbića posjetio i Internacionalni dijaliza centar u Banjaluci.