Vijesti
Politika
Ukoliko državna imovina bude uknjižena na entitete, napuštam politiku i vlast
14.02.2010. 14:00
Izvor: ftv
Ukoliko državna imovina bude uknjižena na entitete, napuštam politiku i vlast
Član Predsjedništva BiH i predsjednik Stranke za BiH Haris Silajdžić gostovao je u Dnevniku D Federalne televizije. Govoreći o svojoj nedavnoj ocjeni da su namjere raspodjele državne imovine na entitete knjiženjem, zapravo atak na Dejtonski sporazum i prijetnja raspadu države, Silajdžić je istaknuo da je to dosad najozbiljniji udar na BiH, vrlo konkretan i vješto planiran.

“Problematiziranje državne imovine je nesuvislo, nelogično i nepotrebno. Državnu imovinu danas koriste svi bez ikakvih problema, zato, čemu njena raspodjela? Po Ustavu BiH, po Međunarodnom sporazumu o sukcesiji, po pravosnažnim presudama u sporovima između Federacije BiH i države BiH ta imovina je isključivo imovina države BiH. Međutim, to prvenstveno spore predstavnici iz RS-a”, izjavio je Silajdžić

Napomenuo je da je ta debata završena što se pravne strane tiče i da je, zapravo, cijela priča o imovini BiH kamuflaža za razbijanje BiH. Pored svega, ima mnogo onih koji rade na tome da se ona uknjiži na entitete, prvenstveno se radi o tzv. prudskom sporazumu, koji je predvidio teritorijalno funkcionalnu podjelu, tvrdi Silajdžić. Naveo je primjer takve podjele između Srbije i Crne Gore.

“Time bi se RS-u dao i elemenat državnosti, element suverenosti. Ukoliko vlast postigne takav sporazum, onda ona ne bi bila moja, Stranka za BiH ne bi bila dio nje”, kazao je Silajdžić i potvrdio da će u tom slučaju napustiti poitiku i vlast.

Član Predsjedništva BiH tvrdi da će narednom sastanku Vijeća za implementaciju mira prisustvovati samo oni koji se slažu s podjelom državne imovine BiH. Sastanku će, tvrdi Silajdžić, pozivajući se na ono što mu je potvrdio i visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko, prisustvati premijer s dva zamjenika - što je prudska trojka. “To znači da predstavnici međunarodne zajednice ne žele čuti argumente koji su neoborivi i pravno i logički. Ovdje se radi o vrlo ozbiljnoj stvari - o teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH i s tim nema šale”, izjavio je Silajdžić.

"Zakon o referendumu RS-a je pokušaj da se stvore pretpostavke za razbijanje BiH, jer ostavlja mogućnost postavljanja referendumskog pitanja koje nije pod ingerencijom entiteta. Drugi cilj toga je navikavanje ljudi na priču o referendumu, održavanje jedne ideje na površini sve dotle dok se ne stvore povoljne okolnosti koje bi pretvorile ono što je sad politički nemoguće u ono što je politički neminovno. Zatvaranje svih procesa, kočenje reformi... da bi na kraju svi rekli da BiH treba podijeliti", tvrdi Silajdžić. Smatra da su priča o referendumu i državnoj imovini dva lica iste kovanice i da imaju isti cilj, a to je podjela BiH.

Upitan da prokomentira akciju u Gornjoj Maoči, Silajdžić je kazao da Predsjedništvo BiH o tome nije bilo obaviješteno i da je on protiv politizacije policijskih akcija. Tvrdi da ne smije biti izuzetaka kad je u pitanju narušavanje integriteta, suvereniteta i širenja nacionalne netrpeljivosti. "Ukoliko se može poslati 600 policajaca u slučaju Gornje Maoče, onda se može barem otvoriti istražni postupak za funkcionere koji javno pred TV-kamerama kažu da muslimani ne mogu biti sudije", kazao je Silajdžić, aludirajući na izjavu premijera RS-a Milorada Dodika. "Ako se kod građana želi postići povjerenja u institucije, onda se mora imati jedan standard, a ne dva", dodao je on.