Vijesti
Politika
Od nezavisne RS do cijele BiH u EU
14.08.2013. 12:00
Izvor: Vijesti.ba
Od nezavisne RS do cijele BiH u EU
Američki analitičari različito ocjenjuju mogućnost da Republika Srpska u budućnosti dobije nezavisnost, od stava da se to nikada neće dogoditi do mišljenja da bi najbolje bilo da se Srbima i Hrvatima u Bosni i Hercegovini ...
... dozvoli da se priključe svojim matičnim državama.
Povodom pisanja nekih medija u SAD o teritorijama koje bi u narednih desetak godina mogle da postanu nezavisne, među kojima se pominje i RS, doskorašnji potpredsjednik uglednog vašingtonskog Kejto instituta, Ted Karpenter, kaže da bi za tako nešto moralo da dođe drastične promjene politike SAD i Evropske unije, naročito Njemačke.
"Ne vidim da će se tako nešto dogoditi u doglednoj budućnosti, iako bi najbolje rješenje bilo da se dozvoli RS da dobije nezavisnost ili da se pripoji Srbiji, uz isti scenario za Hrvate u BiH i Hrvatsku, dok bi ostatak zemlje ostao dominantno muslimanski", rekao je Karpenter u razgovoru sa dopisnikom Tanjuga u Vašingtonu.
Prema njegovim riječima, tada bi tri naroda mogla da se fokusiraju na zajednički ekonomski interes, umjesto na politička pitanja koja ih dijele.
Karpenter smatra da bi, izuzimajući novi sukob, do kog ne vjeruje da će doći, najgore rješenje bilo da Zapad tjera bh. Srbe da prihvate veća ovlašćenja za centralnu vladu u Sarajevu.
Ričard Kauzlarić, bivši ambasador Amerike u BiH, a danas profesor za pitanja bezbjednosti na univerzitetu "Džordž Mejson" rekao je za Tanjug da ne vidi RS kao nezavisni entitet, zato što to ne bi bilo prihvatljivo za zapadne vlade koje su posvećene održanju Dejtonskog sporazuma.
"Republici Srpskoj nedostaje ekonomski kapacitet da opstane kao nezavisna država. Razočaran sam što Milorad Dodik nastavlja da se zalaže za nezavisnost i radi na potkopavanju BiH zarad sopstvenog političkog napretka", naveo je Kauzlarić.
On dodaje da i na bošnjačkoj i hrvatskoj strani postoje ekstremisti koji sprečavaju BiH da napreduje na putu evropskih integracija i napominje da je ironija da baš takvi najviše pričaju o neophodnosti promjena.
"Oni koji se najviše trude da spriječe napredak BiH oni su koji govore o neophodnosti radikalnih političkih promjena. Ima ih i među onima koji se zalažu za nezavisnost RS ili hrvatskih krajeva, kao i među onima koji su za unitarnu Bosnu bez entiteta", dodao je bivši američki diplomata, prenose Agencije.
On se zapitao zašto BiH ne bi mogla da funkcioniše na pravi način kada su i Hrvatska i Srbija pokazale da je moguća radikalna politička transformacija kojom su svoja društva usmjerile ka evropskom putu.
"Hrvati i Srbi sarađuju u okviru evropskog okvira, zašto to ne bi mogla tri naroda u BiH? Ova zemlje može da napreduje samo kao multietnička zajednica koja ide ka EU, kao što to čine njeni veći susjedi", zaključio je Kauzlarić.