Vesti
Društvo i ekonomija
Kuprom: Nećemo zatvoriti topionicu22.03.2007. 12:00
Izvor: B92

Beograd -- Rumunska kompanija Kuprom, koja je kupila RTB Bor, negira da namerava da zatvori topionicu i u Boru odlaže nuklearni otpad.
U saopštenju Kuproma se navodi da su netačne tvrdnje o prodaji Rudarsko-topioničarskog basena koje iznosi predsednik opštine Bor Branislav Rankić. "Pozivamo Rankića da najhitnije demantuje sve tvrdnje i da se javno izvini za neistine koje je izneo. Ukoliko to ne učini bićemo prinuđeni da protiv njega podnesemo krivične prijave za krivična dela protiv časti i ugleda, uznemiravanje javnosti, uključujući i naknadu pretrpljene štete", najavljuju u Kupromu.
Pregovori o kupovini RTB, kako saopštava Kuprom, trajali su dugo upravo zbog toga što je ta kompanija želela da sva pitanja koja se tiču otklanjanja štete po okolinu budu do kraja razrešena i da se zna šta je čija odgovornost za ekološku situaciju u Boru i okolini.
"Odbijamo da učestvujemo u prljavim politikanskim igrama bilo koje vrste i ponavljamo da ćemo se dokazati u onome zbog čega smo i došli u Bor - u uspešnom vođenju i profitabilnom poslovanju RTB-a", navodi se u saopštenju rumunske kompanije.
Na jučerašnjem protestu u Boru zatraženo je od Vlade Srbije da poništi ugovor o prodaji RTB-a, kojim je imovina tog preduzeća prodata je za 400 miliona dolara Kupromu koji je dobio i ekspolataciona prava.
Ugovor o prodaji RTB Bor-a u javnost
Protest građana Bora u centru grada
Ugovor o privatizaciji RTB Bor-a je javni dokument i javnost ima pravo da dobije sve informacije o njegovom sadržaju, kaže Šabić. "Imajući u vidu vrednost tog pravnog posla, kao i njegov egzistencijalni značaj za veliki broj naših građana, potpuno je nesporno pravo javnosti da ima sve informacije o njemu, a svaki nesporazum s tim u vezi je nepotreban i štetan", navodi se u saopštenju.
Oko 3.000 građana Bora protestovalo je juče u centru grada, zahtevajući preispitivanje prodaje RTB Bor i poništenje kupoprodajnog ugovora sa rumunskom firmom "Kuprom".
Ministar privrede Predrag Bubalo najavio je da će predstavnici sindikata RTB Bor sutra u Agenciji za privatizaciju moći da pogledaju ugovor o prodaji tog preduzeća rumunskom Kupromu, da bi se izbegle nedoumice i kalkulacije da je u toj privatizaciji nešto sakriveno od radnika i da je bilo zloupotreba.
On je rekao da nije moguće da novi investitor založi eksploataciono pravo nad rudnim nalazištima u Boru da bi dobio kredit od banaka, već da može samo da iskoristi založno pravo nad imovinom RTB-a za dobijanje zajmova tek pošto isplati dogovorenih 400 miliona evra
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…