Vesti
Društvo i ekonomija
Oko 10.000 Srba na protestu u Mitrovici19.12.2007. 12:00
Izvor: Beta

U ime organizatora, okupljenima se obratio predsednik Zajednice srpskih opština i naselja Marko Jakšić. "Naša delegacija u Njujorku ne brani samo interese Srbije već i temelje medjunarodnog prava i medjunarodne principe na kojima počiva čitav svetski poredak", poručio je on.
"Od naše države i Beograda tražimo da se punim ustima i plućima bori za ostanak Kosova i Metohije u njenom sastavu", kazao je Jakšić.
On je dodao da "Skupština Srbije novom rezolucijom treba da obustavi sve procese o pristupanju EU dokle god ona ne garantuje celovitost Srbije".
Jakšić je odbacio mogućnost da EU dodje na Kosovo, "plasira" plan Martija Ahtisarija i Srbiji otme 15 odsto teritorije.
"Nećemo da trgujemo, da prodajemo Kosovo zarad boljeg života, nećemo da prodamo dušu jer ako to uradimo nemamo budućnost", rekao je on i Srbe pozvao da se ne plaše i u slozi i jedinstvu ostanu na svojoj zemlji.
Jakšić je uputio poziv državi da zaštiti sve gradjane od Subotice do Kosovske Mitrovice i zamerio ministru odbrane što slepo veruje medjunarodnim snagama da su na Kosovu da bi zaštitile Srbe.
Prema njegovim rečima, u slučaju da Albanci proglase nezavisnost Srbi će na istom ovakvom skupu tu odluku poništiti. On je dodao da i od Skupštine Srbije očekuje isto.
Predsednik Srpskog nacionalnog veća severnog Kosova Milan Ivanović naglasio je da Srbi hoće pregovore i uputio oštre zamerke liderima pojedinih parlamentarnih stranaka i ministru odbrane što pitanju Kosova ne poklanjaju pravu pažnju.
Učesnici mitinga, koji su u Kosovsku Mitrovicu došli iz svih krajeva Kosova, prošetali su u znak protesta do bivšeg motela "Saša" gde bi trebalo da bude sedište EU. Nosili su parole na srpskom i engleskom na kojima je pisalo "Ostajemo ovde", "Odbrana Kosova svim sredstvima", "Srbija na Kosmetu Kosmet u Srbiji", "Rusija".
Miting je protekao bez incidenata, uz obezbedjnje UNMIK-a, Kfora, i KPS-a.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 Toplica Spasojević: Država može da doskoči…
- 03/08 Zastava Srbije prvi put u svemiru
- 15/07 Tabaković: Srbija ima 50,5 tona rezerve zlata…
- 12/07 Poljoprivrednici traže pomoć od 300 evra…
- 10/07 Alarmantno stanje u srpskim malinjacima:…
- 08/07 Viz Er će delimično obnoviti letove iz Tel…
- 06/07 Deonica auto-puta Pakovraće - Požega otvorena…
- 04/07 Održan sastanak- Ministar Glamočić sa udruženjem…
- 30/06 MMF: Dobre makroekonomske politike Srbije…
- 25/06 Porast broja registracija putničkih automobila…
- 23/06 Zatvaranje Ormuskog moreuza ponovo na stolu:…
- 19/06 "Beograd je uradio fantastičan posao" Ekspert…
- 17/06 Cene nafte u porastu zbog izraelsko-iranskog…
- 13/06 Cena nafte je porasla najviše u jednom danu…
- 10/06 Premijer: Srbija neće preduzimati korake…
- 04/06 Ministar Siniša Mali: Privredna aktivnost…
- 01/06 Turski investitor ulazi na srpsko OIE tržište:…
- 27/05 Više od 15 miliona evra bespovratnih sredstava…
- 23/05 Tabaković: Priključenje SEPA potvrda posvećenosti…
- 19/05 JKP „Čistoća“ iz Novog Sada raspisalo tender…
- 16/05 Najviše prodatih stanova u poslednje dve…
- 14/05 "Prijem u SEPA očekujemo 22. maja!" Tabaković:…
- 13/05 Solarina i EPS potpisali ugovore o otkupu…
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…