Vesti
Društvo i ekonomija
Gorivo poskupljuje za šest dinara?20.05.2008. 20:00
Izvor: B92

Beograd -- Gorivo u Srbiji poskupeće od vikenda najverovatnije za više od šest dinara po litru, kao posledica visoke cene sirove nafte i jačanja dolara, kažu u Petrobart Aviji.
Generalni direktor te kompanije Aleksandar Mileusnić navodi da će naftni derivati od petka u ponoć najverovatnije poskupeti od 6,1 do 7,6 dinara, a tačan iznos povećanja cena znaće se u četvrtak, kada se radi redovni dvonedeljni obračun. On, međutim, ističe da u naredna dva dana skoro izvesno neće biti velikih promena koje bi bitno promenile iznos poskupljenja, jer tendencije na berzama ne pokazuju da će cene u tom periodu pasti, već naprotiv da će rasti.
Prema trenutnim proračunima, očekuje se pokupljenje benzina od oko šest dinara po litru, dizela D-2 za oko 6,7 dinara, dok će cena evrodizela biti povećana za nešto više od 7,5 dinara.
Mileusnić tvrdi da su domaći prometnici naftnim derivatima nemoćni pred svakodnevnim rastom cene sirove nafte i da nemaju izbora osim da ta poskupljenja prenose na maloprodajnu cenu goriva u Srbiji.
Jedini način da se ublaže ektremna povećanja cena je da država smanji zahvatanja, što po njegovom mišljenju nije realno, ili da Naftna industrija Srbije ponudi određenim kategorijama potrošača gorivo po nižim cenama. NIS bi to mogao da uradi jer 20 odsto naftnih derivata dobija iz domaće nafte, kaže Mileusnić.
Gorivo je 7. maja poskupelo za oko tri dinara po litru, a od početka godine za oko 10 dinara. Predstojeće povećanje cena biće najveće pojedinačno poskupljenje u poslednje dve i po godine.
Cene goriva u Srbiji, prema Uredbi o formiranju cena naftnih derivata, usklađuju na svakih 15 dana sa kretanjem cena sirove nafte na svetskom tržištu i kursom dolara.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 Toplica Spasojević: Država može da doskoči…
- 03/08 Zastava Srbije prvi put u svemiru
- 15/07 Tabaković: Srbija ima 50,5 tona rezerve zlata…
- 12/07 Poljoprivrednici traže pomoć od 300 evra…
- 10/07 Alarmantno stanje u srpskim malinjacima:…
- 08/07 Viz Er će delimično obnoviti letove iz Tel…
- 06/07 Deonica auto-puta Pakovraće - Požega otvorena…
- 04/07 Održan sastanak- Ministar Glamočić sa udruženjem…
- 30/06 MMF: Dobre makroekonomske politike Srbije…
- 25/06 Porast broja registracija putničkih automobila…
- 23/06 Zatvaranje Ormuskog moreuza ponovo na stolu:…
- 19/06 "Beograd je uradio fantastičan posao" Ekspert…
- 17/06 Cene nafte u porastu zbog izraelsko-iranskog…
- 13/06 Cena nafte je porasla najviše u jednom danu…
- 10/06 Premijer: Srbija neće preduzimati korake…
- 04/06 Ministar Siniša Mali: Privredna aktivnost…
- 01/06 Turski investitor ulazi na srpsko OIE tržište:…
- 27/05 Više od 15 miliona evra bespovratnih sredstava…
- 23/05 Tabaković: Priključenje SEPA potvrda posvećenosti…
- 19/05 JKP „Čistoća“ iz Novog Sada raspisalo tender…
- 16/05 Najviše prodatih stanova u poslednje dve…
- 14/05 "Prijem u SEPA očekujemo 22. maja!" Tabaković:…
- 13/05 Solarina i EPS potpisali ugovore o otkupu…
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…