Vesti
Društvo i ekonomija
Dilojt: NIS vredi 2,2 milijarde evra07.09.2008. 14:00
Izvor: Glas javnosti

Bez provere
U izveštaju „Dilojta“ se navodi da je „svrha angažovanja podrška Agenciji za privatizaciju u utvrđivanju vrednosti kapitala NIS za svrhe utvrđivanja tačnog procenta udela u kapitalu koji će biti prenet sadašnjim i bivšim zaposlenima u skladu sa članom 23 Zakona o pravu na besplatne akcije i novčanu nadoknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije“. „Ovaj izveštaj nije namenjen za drugu svrhe osim onih koje su navedene u samom izveštaju“, navodi se u proceni. „Dilojt“ ističe da je koristio definiciju prema kojoj je fer tržišna vrednost „cena po kojoj bi se mogla obaviti kupoprodajna transakcija između zainteresovanog prodavca i zainteresovanog kupca, u uslovima kada nijedan ni drugi nisu pod prinudom da prodaju, odnosno kupe imovinu koja je predmet transakcije, i u kojima obe strane raspolažu odgovarajućim saznanjima i relevantnim činjenicama“.
„Dilojt“ se ograđuje i u još nekoliko navrata.
- Tokom našeg angažmana, imali smo pristup revidiranim i nerevidiranim finansijskim i poslovnim podacima, kao i projekcijama koje nam je dostavilo rukovodstvo NIS. Osim toga, korišćeni su različiti javno dostupni podaci. Oslonili smo se na ove podatke bez dalje provere i potvrde. Prilikom našeg angažmana, nismo sproveli reviziju navedenih podataka. U skladu s tim, ne dajemo mišljenje niti drugi oblik garancija vezan za ove podatke. Nismo bili u mogućnosti da rukovodstvu NIS-a dostavimo nacrt izveštaja o proceni vrednosti. Da smo imali mogućnosti da sa rukovodstvom NIS-a prodiskutujemo rezultate procene i da smo od njih dobili komentare na obavljenu procenu moguće je da bismo utvrdili da su određene promene ovoga izveštaja neophodne. Te promene bi mogle i materijalno da utiču na rezultat procene vrednosti - navodi se u izveštaju revizorske kuće.
Konsultantska kuća je, kako ističe, procenu bazirala na javno dostupnim informacijama i informacijama koje im je dostavilo rukovodstvo NIS, za koje smatraju da su tačne i da odražavaju istorijsku finansijsku poziciju i stanje poslovanja firme. „Naši zaključci zavise od tačnosti i sveobuhvatnosti dostavljenih podataka u svim materijalno značajnim aspektima. Ipak, ugovoreni obim posla ne dozvoljava nam da prihvatimo odgovornost za tačnost i kompletnost informacija koje su nam prezentovane“, navodi „Dilojt“.
Dragan Nedeljković, urednik sajta Energoportal i doajen energetskog novinarstva, ocenio je da je ova procena nerealna. „Još u maju 2005. godine je iz NIS izdvojen gasni deo i transportni sistem odnosno naftovodi. Tada je rađena procena i objavljeno je da NIS vredi oko 1,267 milijardi evra. Kako je moguće da se za dve i po godine poveća vrednost tog preduzeća za milijardu evra kada u NIS od tada ništa nije ulagano“, pita se Nedeljković. U prilog toj konstataciji on navodi da gotovo ništa nije uloženo u tehnologiju, u modernizaciju dve rafinerije, benzinske stanice, transportna sredstva, skladišta...
Prema njegovim rečima, sve je još zastarelije nego što je bilo, a jedini činilac koji je mogao da utiče na povećanu vrednost NIS je skok cena nafte koja je povećana na svetskom tržištu sa nekih 60 na 100 dolara po barelu. „Tih 600.000 tona nafte koju NIS godišnje proizvodi je dobilo veću vrednost, dok je sve ostalo izgubilo na vrednosti“, ocenio je Nedeljković.
On je naveo da je procena potpuno nepotrebna i da nije jasno u koju svrhu je ona rađena. „Čitav posao je besmislen. Potrošiti pola miliona evra da bi oni znali koliko treba da podele narodu onih 15 odsto besplatnih akcija NIS, je smešno jer je još ranije urađena procena ove kompanije“, rekao je Nedeljković i dodao da je obrazloženje bilo da cena 15 odsto akcija NIS nije direktno zavisna od cene za koju će biti prodat većinski deo.
Procena za 20 dana
- Rusi nisu naivni, oni su uzeli one procene koje su važile u momentu ugovaranja energetskog sporazuma i tu nema promena. Oni daju 400 miliona evra za 51 odsto akcija i oko 500 miliona evra će uložiti u modernizaciju rafinerija i to je sve“, podsetio je Nedeljković, i dodao da se sada očigledno nastoji da se Rusi ubede da ulože više u modernizaciju, iako su oni to već ranije obećali da će učiniti.
Nedeljković je doveo u sumnju i objektivnost objavljenog izveštaja, ističući da konsultantska kuća „Dilojt i Tuš„ nije mogla za tako kratko vreme da uradi procenu i dodao da se takve procene obično rade na kraju godine kada se objavljuju i završni računi o poslovanju, ali i potraživanja i obaveze kompanije. „Kako su oni to uradili od 10. avgusta do početka septembra, treba njih pitati. Ali sigurno je da se te procene ne rade za dvadesetak dana“, zaključio je on.
Inače, u izveštaju „Dilojta“ navodi se da je zaključak o procenjenoj vrednosti baziran na osnovu obavljenih analiza, intervjua sa menadžmentom NIS-a, primenjenim različitim pristupima proceni vrednosti kapitala, te njihovog profesionalnog suda. Ova kuća je izabrala četiri metoda procene, uz dva scenarija rasta cene sirove nafte. NIS procenjen metodom diskontovanih novčanih tokova vredi 1,98 milijardi evra, na osnovu metode neto imovine 2,362, metodom uporedivih preduzeća od 1,16 do 2,20 milijardi i metodom uporedivih transakcija od 1,27 do 3,39 milijardi evra.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…