Vesti
Društvo i ekonomija
Vlada ispustila šansu da smanji deficit27.09.2008. 14:00
Izvor: Glas javnosti

Kako je navedeno u izveštaju, očekuje se da će se u Srbiji u ovoj i narednoj godini nastaviti rast realnog bruto domaćeg proizvoda (BDP) po stopi od šest do sedam odsto, međutim, taj rast previše zavisi od sektora nerazmenjivih dobara - bankarstva, kupovine, komunikacija. Iako privredni rast i kretanje inflacije daju osnova za oprezan optimizam, cena njihovog postizanja je neodrživ deficit tekućeg računa platnog bilansa, koji predstavlja razliku između onog što građani Srbije troše na robe i usluge i onoga što zarade, pa će ukupna potrošnja u ovoj godini biti 500 milijardi dinara veća od ukupnog dohotka.
MMF navodi da je na privrednu ponudu Srbije negativno uticao kasni početak tranzicije, sporo odvijanje i nedoslednost u privatizaciji i nepovoljna investiciona klima. Zatim, uprkos visokoj nezaposlenosti, isplate zarada su previsoke u odnosu na ciljanu inflaciju i rast produktivnosti, a veliki javni sektor ima tendenciju da troši i preraspoređuje sredstva umesto da ih investira u budućnost.
Da je srpska ekonomija zatvorena, vrlo je verovatno da bi njen rast bio spor, a inflacija visoka, međutim, srpska ekonomija je otvorena i visoki prilivi kapitala su, bar do sada, uspeli da značajno ublaže makroekonomske neravnoteže, navodi ta institucija. MMF podseća da opšti ekonomski ciljevi nove Vlade Srbije ukazuju na njenu rešenost da istovremeno postigne snažan rast, nisku inflaciju i spoljnu stabilnost.
Najavljene mere vlade u pogledu fiskalne politike su pravilno usmerene, pošto je cilj da se do 2010. ostvari suficit budžeta i to kroz smanjenje tekuće potrošnje. Rebalans budžeta za ovu godinu bio je prva prilika za izgradnju fiskalnog kredibiliteta, ali je nova vlada, po svemu sudeći, tu priliku propustila, pošto će budžet verovatno predviđati fiskalni deficit od tri odsto BDP-a, ukazuje MMF.
Kada je reč o budžetu za sledeću godinu vlada razmatra nekoliko inicijativa koje bi mogle da doprinesu fiskalnom deficitu - povećanje prosečne penzije na 70 odsto prosečne plate, povećanje ulaganja u projekte drumskog i železničkog saobraćaja i smanjenje poreza i uvođenje olakšica pri investiranju. Prema proceni MMF, ostvarenje tih obećanja moglo bi napraviti deficit do pet odsto BDP u 2009. godini.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…