Vesti
Društvo i ekonomija
Danas sklapanje ugovora s "Fijatom"29.09.2008. 12:00
Izvor: B92

Vlada je juče vanredno zasedala kako bi pripremila dokumenta kojima se posle potpisivanja ugovora sa “Fijatom“ osniva Zajedničko društvo u kome će italijanski gigant imati većinsko vlasništvo od 67 odsto, dok će Srbija biti manjinski vlasnik sa 33 odsto.
U Vladi Srbije ocenjuju da se radi o najvećem ugovoru koji Srbija potpisuje u oblasti industrijskog razvoja, jer će ukupna investicija “Fijata“, “Iveka“ i “Manjeti Marelija“, tri kompanije koje za sada učestvuju u ovom projektu, biti viša od milijardu evra i biti otvoreno 5.000 novih radnih mesta.
Potpredsednik Vlade Božidar Đelić rekao je za B92 da ugovor sa “Fijatom“ odličan posao za Kragujevac i Srbiju i investicija koja prevazilazi milijardu evra.
"Videli smo da je to 844 miliona evra zajedničkih investicija za automobile. Radi se o 300.000 automobila posle nekoliko godina, sa 200.000 u prvom koraku, i to za neki novi model koji će biti tada prikazan, a to je dodatno prošireno na autobuse i na komponente. To je oko 240 miliona evra investicija. Na to će Srbija dati, otprilike, jednu trećinu, a da bi to osposobila, postoje još dodatne investicije od nekih 200 miliona evra u infrastrukturu“, objasnio je Đelić.
Đelić kaže i da partnerstvo sa “Fijatom“ Kragujevcu donosi više od pet hiljada novih radnih mesta.
“Ovo jeste odličan posao. Ovaj posao košta dosta našu zemlju. Nije tajna da mi ulažemo i više sa naše strane nego što je to uradila Slovačka, ali to je cena da privučemo, u ovim teškim momentima, jednog od najvećih automobilskih proizvođača. To je inicijalna kapisla, od kada, mogu vam reći, Srbija može biti ’sledeća Slovačka’, zemlja koja ima najveći broj proizvedenih automobila po glavi stanovnika. Slovačka se na sličan način borila za prve fabrike pre šest-sedam godina. Sada to radi i Srbija“, rekao je potpredsednik Vlade.
Može li Srbija da postane "nova Slovačka"
Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević, međutim, navodi da je teško dati gerenalnu ocenu ovog posla, jer i dalje nisu poznati svi detalji ugovora.
“Znamo da će prestati da postoji dosadašnja ’Zastava’, koja je inače pravila velike gubitke, i u koju smo, na pomalo nerazuman način, ubacivali novac, a nismo dobijali efekte. Istovremeno, imali smo domaći automobil koji je bio ispod standarda u okruženju. Naravno da bi ovo morao biti dobar posao, jer će on generisati eksport automobila, umesto dosadašnjeg importa", rekao je Kovačević za B92.
"Verovatno će podsticati i kooperante koji će praviti delove. Međutim, ne znamo koliko je vrednosti sa domaće strane dato da bi se postiglo tih 30 odsto, odnosno jedna trećina od ukupnog ulaganja i ne znamo, još uvek, da li će se i nastaviti u toj proporciji ulaganja od strane Srbije kao države. Ovde je, možda, pod najvećim znakom pitanja, koncept da država bude suvlasnik fabrike automobila“, dodaje on.
Kovačević sumnja da bi Srbija mogla da u automobilskoj industriji bude “nova Slovačka“, jer je u poslu sa “Zastavom“ ostao veliki upliv države.
On se slaže sa ocenama predstavnika vlasti da ugovor sa “Fijatom“ može biti magnet za nove strane investicije u Srbiju, ali zaključuje da bi država trebalo da stvori koncept kako da firme same dođu, “bez da ih mi plaćamo za njihova ulaganja“.
Prema onome što je poznato, “Fijat“ namerava da do kraja 2009. godine počne proizvodnju novog modela automobila A klase i u prvoj fazi bi sa pogonskih traka trebalo da izlazi 200.000 novih automobila godišnje.
Istovremeno, “Zastava“ krajem godine prestaje da proizvodi svoje zašitne marke – “jugo“, “skalu“ i “floridu“, ali će nastaviti da proizvdi rezervne delove.
Članovi delegacija posle potpisivanja ugovora trebalo bi da odu u Kragujevac i obiđu pogone “Zastave“.
Gradsko veće donelo je odluku o oslobađanju “Fijata“ od svih lokalnih poreza i komunalnih taksi u narednih deset godina, a Kragujevac je preuzeo i obavezu da italijanskoj kompaniji obezbedi besplatno građevinsko zemljište, ukoliko ona bude širila proizvodne kapacitete.
Zamenik gradonačelnika Kragujevca Nebojša Zdravković kaže da su već počeli i radovi na izgradnji kvalitetne infrastrukture koja bi pratila proizvodnju 300 hiljada vozila.
Proizvodnja prve serije “Fijatovih“ vozila trebalo bi da počne krajem sledeće godine, a pogoni “Zastava automobila“ će, prema rečima člana gradskog veća Vlade Vučkovića, biti u potpunosti rekonstruisani.
Kragujevački mediji javljaju i da je poslednjih dana drastično poraslo interesovanje za iznajmljivanje luksuznih stanova za italijanske stručnjake koji stižu u Kragujevac, kao i interesovanje Kragujevčana za kurseve italijanskog jezika, o čemu možete čitati ovde.
Šta se očekuje u Kragujevcu
Potpisivanje ugovora lokalni mediji u Kragujevcu karakterišu kao posao stoleća. Posle višedecenijske krize u jedinoj automobilskoj industriji u Srbiji zadovoljstvo je vidljivo i na licima radnika. Oni kažu da očekuju posao i dobre plate.
Od ovog ugovora mnogo očekuju i gradske vlasti, jer će zahvaljujući poslu sa "Fijatom" u narednih par godina biti u potpunosti modernizovana infrastruktura u gradu, što će, kako se očekuje, privući i druge strane investitore, a samim tim doprineti rastu standarda građana i smanjenju nezaposlenosti.
I sama najava sklapanja posla sa "Fijatom" pozitivno je uticala na stanje u Kragujevcu. Brojni drugi i strani investitori odlučili su da ulože novac u ovaj grad. Drastično je skočila cena nekretnina, a u poslednjih mesec dana poraslo je i interesovanje za iznajmljivanje luksuznih stanova u kojima će stanovati "Fijatovi" stručnjaci.
Da su i Kragujevčani počeli tržišno da razmišljaju i da više ne očekuju pomoć države govori i podatak da u školama za učenje stranih jezika vlada prava pomama za kursevima italijanskog.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…