Vesti
Društvo i ekonomija
Briga o pacijentima na samrti06.10.2008. 12:00
Izvor: B92

Beograd -- Srbija nema nijednu specijalizovanu ustanovu za brigu o umirućim pacijentima, pišu “Večernje novosti”.
Svake godine u Srbiji umre od raka oko 20.000 ljudi, procenjuje se da trećina njih provede poslednje dane u bolnicama, a ostali umiru u kući. U zdravstvenom sistemu Srbije ne postoji specijalizovana ustanova koja se bavi bolesnicima koji su na samrti. Pacijentima koji umiru pomaže se preko službi kućnog lečenja i u bolnicama, ali ne postoje službe koje su obučene isključivo za taj posao. Zakon o zdravstvenoj zaštiti stanovništva iz 2005. godine predviđa da se na nivou primarne zdravstvene zaštite, uzgred sprovodi i palijativno zbrinjavanje, odnosno briga o umirućim pacijentima.
U svetu, s druge strane, već uveliko postoje hospisi, specijalizovane ustanove koje čine timovi lekara, sestara, psihologa, koje olakšavaju poslednje dane ovim pacijentima.
Trenutno je u Ministarstvu zdravlja napravljen nacrt strategije koja će se baviti problemima palijativne nege i obolelima koji su na samrti u Srbiji, ali stručnjaci upozoravaju da podizanje posebnih centara za smeštaj neizlečivih bolesnika nije humana metoda.
Zasad u Srbiji postoji samo jedna organizacija koja radi po svetskim principima zbrinjavanja bolesnika koji su na samrti - “Belhospis“, dobrotvorna organizacija koja usluge pruža besplatno.
Zbog uspešnosti i humanosti ovaj koncept se proširio na sve kontinente, a trenutno u svetu postoji 8.540 takvih specijalizovanih ustanova.
Ostale vestiArhiva
- 11/08 Toplica Spasojević: Država može da doskoči…
- 03/08 Zastava Srbije prvi put u svemiru
- 15/07 Tabaković: Srbija ima 50,5 tona rezerve zlata…
- 12/07 Poljoprivrednici traže pomoć od 300 evra…
- 10/07 Alarmantno stanje u srpskim malinjacima:…
- 08/07 Viz Er će delimično obnoviti letove iz Tel…
- 06/07 Deonica auto-puta Pakovraće - Požega otvorena…
- 04/07 Održan sastanak- Ministar Glamočić sa udruženjem…
- 30/06 MMF: Dobre makroekonomske politike Srbije…
- 25/06 Porast broja registracija putničkih automobila…
- 23/06 Zatvaranje Ormuskog moreuza ponovo na stolu:…
- 19/06 "Beograd je uradio fantastičan posao" Ekspert…
- 17/06 Cene nafte u porastu zbog izraelsko-iranskog…
- 13/06 Cena nafte je porasla najviše u jednom danu…
- 10/06 Premijer: Srbija neće preduzimati korake…
- 04/06 Ministar Siniša Mali: Privredna aktivnost…
- 01/06 Turski investitor ulazi na srpsko OIE tržište:…
- 27/05 Više od 15 miliona evra bespovratnih sredstava…
- 23/05 Tabaković: Priključenje SEPA potvrda posvećenosti…
- 19/05 JKP „Čistoća“ iz Novog Sada raspisalo tender…
- 16/05 Najviše prodatih stanova u poslednje dve…
- 14/05 "Prijem u SEPA očekujemo 22. maja!" Tabaković:…
- 13/05 Solarina i EPS potpisali ugovore o otkupu…
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…