Vesti
Društvo i ekonomija
Hladnjačari strepe za maline18.02.2009. 20:00
Izvor: RTS

"Zbog neregularnih uslova u otkupu, zamrzavanju i plasmanu maline, proizvodnja tog značajnog izvoznog artikla, koji je u prošloj godini doneo prihod od 120 miliona evra, na ivici je propasti", saopšteno je iz Udruženje hladnjača Srbije.
Udruženje hladnjača traži da se u cilju prevazilaženja problema u malinarstvu do sredine marta usvoje odgovarajući pravilnici koji bi definisali uslove za bavljenje otkupom i zamrzavanjem voća, a od Ministarstva trgovine očekuje da okupi zainteresovane strane kako bi se došlo do pravila koja bi se primenjivala već od naredne otkupne sezone.
Uz konstataciju da naša malina ima kvalitet i dobru cenu na tržištu, hladnjačari upozoravaju da dobru perspektivu za razvoj malinarstva, od koga živi na desetine hiljada ljudi, urušavamo nedostatkom "zdravog i tržišnog ambijenta".
"Katastrofalni scenario" prošlogodišnje sezone otkupa
Prošlogodišnja sezona otkupa maline, prema tvrdnji hladnjačara, odvijala se po "katastrofalnom scenariju" za dalji razvoj malinarstva, jer je otkupna cena od 2,40 evra po kilogramu dovela hladnjače u najveće gubitke u poslednjih 20 godina. Zbog toga proizvođači, radnici u hladnjačama i svi drugi u lancu prozvodnje sa dozom velike neizvesnosti čekaju narednu sezonu.
Hladnjačari se pribojavaju da malina ne doživi sudbinu kupine, koja je dve godine uzastopno imala enormno visoku otkupnu cenu, neprihvatljivu za tržište, pa je njena proizvodnja pred gašenjem.
Udruženje hladnjača već duže vreme upozorava Vladu Srbije i nadležna ministarstva da je osnovni problem u malinarstvu što ne postoji jasna državna strategija kako organizovati "male" proizvođače, kojima su, pored finansijske pomoći u proizvodnji, potrebna i nova saznanja iz tehnologije uzgoja, informacije o standardima kvaliteta i bezbednosti maline koje zahtevaju strana tržišta.
"Posledica takvog stanja je stalno opadanje prinosa maline, nedovoljna kontrola ploda, nedostatak kontrole upotrebe pesticida, izostanak sertifikata o kvalitetu i bezbednosti naše maline, po čemu zaostajemo za konkurencijom", navodi se u saopštenju.
Hladnjačari tvrde da se otkupom maline danas može baviti svako privredno društvo ili preduzetnik i da za taj posao u praksi ne postoje nikakvi preduslovi, iako se radi o hrani koja se plasira na tržište na kojem postoje jasna pravila i upozoravaju da se zamrzavanje maline često vrši u objektima koji ne ispunjavaju ni minimum higijenskih i sanitarnih uslova.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…