Vesti
Društvo i ekonomija
Svi mogu da konkurišu za jeftin stan25.08.2009. 12:00
Izvor: Mondo

Dulić je za okruglim stolom u Privrednoj komori Beograda izrazio sumnju da će cena kvadrata stanova u Beogradu biti ona koja je ranije spominjana (500 evra) istakavši da se na projektu još radi i da ne bi trebalo unapred izlaziti sa cenom kvadrata.
On je objasnio da je za građevinske kompanije destimulativno da se unapred govori o ceni kvadrata jer će ona zavisiti od zone i opštine u kojima će se graditi, zatim na kojem zemljištu i od visine naknada.
Dulić je naglasio da broj stanova koji će se graditi nije unapred poznat već će zavisiti od tražnje, kao i da će biti napravljen model kojim će svi biti zadovoljni - građani jer će dobiti "krov nad glavom", građevinske firme jer će imati posla, banke će moći da plasiraju sredstva, a opštine će iskoristiti zemljište koje je sada neiskorišćeno.
Prema njegovim rečima, stanovi koji će se graditi neće biti luksuzni i imaće od 40 do 60 kvadrata, a građani koji budu želeli da kupuju veće stanove neće moći da računaju na pomoć države.
Dulić je napomenuo i da projekat masovne stanogradnje nije predviđen za sve opštine i gradove u Srbiji već samo za one gde postoji tražnja za stanovima.
On je naveo da je potreba za stanovima u Srbiji ogromna, ali da je zbog ekonomske krize i neizvesnosti do kada će trajati, zatim visoke cene kvadrata i relativno nepovoljnih kreditnih uslova banaka tražnja znatno smanjena zbog čega je potreban ovakav projekat.
Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić ukazao je da stanovi neće biti građeni u centralnim gradskim zonama, kao i da bi Beograd trebalo da bude "perjanica" u tom projektu.
On je ponovio da "kandiduje za izgradnju" 20.000 stanova po ceni od 500 evra po kvadratu u Beogradu jer se "od nečeg mora početi" ističući da postoje široke mogućnosti za pokretanje stambene izgradnje i lokacije na kojima se može graditi.
Dulić je naglasio da ne postoje neslaganja između dva ministarstva jer se radi o vladinom projektu navodeći da se radi "o nijansama" u pristupu kako bi taj projekat u početku trebalo predstaviti.
Predsednik Skupštine grada Beograda Aleksandar Antić rekao je da će glavni grad punim kapacitetom pristupiti projektu masovne stanogradnje, "utegnuti" sistem izdavanja građevinskih dozvola, a spreman je i da govori o smanjenju naknade za građevinsko zemljište i dodao da lokacije koje koristi vojska predstavljaju poseban deo projekta.
Pomoćnik ministra odbrane Ilija Pilipović precizirao je da lokacije nisu problem, već je problem investiranje i dodao da ukoliko se menja namena vojnom zemljištu, ono mora biti urbanizovano, a uglavnom je infrastrukturno opremljeno.
Trgovci nekretninama ocenili su da projekat masovne stanogradnje neće narušiti tržište navodeći da im je u interesu da prodaju i jeftine i skupe stanove, ali da je problem slaba prodaja i kako pokrenuti tržište nekretnina.
Predstavnici građevinskih kompanija zatražili su da tenderi za izgradnju stanova budu organizovani pod fer uslovima tako da na njih ravnopravno mogu da se prijave i domaće firme.
Ostale vestiArhiva
- 11/05 Ekspo se bliži, a Beograd ostao bez hotela…
- 09/05 NBS zadržala referentnu kamatnu stopu na…
- 07/05 "Srbija ima plan za dekarbonizaciju do 2050.…
- 05/05 Štrajk upozorenja u zrenjaninskom Drekslmajeru:…
- 02/05 Plate u javnom i državnom sektoru veće nego…
- 30/04 Država Srbija poklonila još 100 kuća na selu,…
- 29/04 Donald Tramp Mlađi razgovarao sa srpskim…
- 28/04 Stižu rešenja onima koji izdaju "stan na…
- 25/04 Ministarka energetike: Tražili smo produženje…
- 24/04 Evrozona ostvarila trgovinski suficit od…
- 23/04 NIS: Podnet zahtev SAD za izdavanje licence…
- 22/04 Kupovina cena zlata sve bliža eksploziji:…
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…